به نام او که تکیه بر نامش غروریست جاودانه
- مجله الکترونیکی        - شماره پانزدهم       - سال دوم - آذر 88

تبلیغات


انواع توپولوژی شبکه

یکی از ساده ترین و متداولترین روشهای ایجاد شبکه، توپولوژی خطی می باشد که بیشتر در شبکه های محلی (LAN ) مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش،خطوط انتقال بین کلیه کامپیوترها مشترک می باشد و یک کابل اصلی (segment ) کلیه کامپیوترهای شبکه را به یکدیگر متصل می نماید. سادگی ، کم هزينه بودن و توسعه آسان اين شبکه از نقاط قوت توپولوژی BUS ميباشد. ضعف عمده اين شبکه اين است که اگر کابل اصلی که بعنوان پل ارتباطی میان کلیه کامپيوتر های شبکه است ، قطع شود ، کل شبکه از کار خواهد افتاد. حداکثر تعداد کامپیوترها در شبکه Bus برابر با 30 کامپیوتر می باشد.

انواع توپولوژيها در شبکه های کامپیوتری عبارتند از:

1- توپولوژی خطی (BUS )

یکی از ساده ترین و متداولترین روشهای ایجاد شبکه، توپولوژی خطی می باشد که بیشتر در شبکه های محلی (LAN ) مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش،خطوط انتقال بین کلیه کامپیوترها مشترک می باشد و یک کابل اصلی (segment ) کلیه کامپیوترهای شبکه را به یکدیگر متصل می نماید. سادگی ، کم هزينه بودن و توسعه آسان اين شبکه از نقاط قوت توپولوژی BUS ميباشد. ضعف عمده اين شبکه اين است که اگر کابل اصلی که بعنوان پل ارتباطی میان کلیه کامپيوتر های شبکه است ، قطع شود ، کل شبکه از کار خواهد افتاد. حداکثر تعداد کامپیوترها در شبکه Bus برابر با 30 کامپیوتر می باشد.

2- توپولوژی حلقوی (Ring )

این توپولوژی به نام IBM Token Ring مشهور است.در این توپولوژی کلیه رایانه ها به صورت یک مجموعه دایره ای شکل به یکدیگر متصل می باشند و در این روش Data در یک جهت حرکت می کنند تا به مقصد برسند. کامپیوتر مبدا اطلاعات را به صورت Packet به کامپیوتر بعدی ارسال نموده و آن کامپیوتر آدرس اطلاعات دریافتی را بررسی می نماید، اگر آدرس واصله با آدرس کامپیوتر دریافت کننده مطابقت نماید آن کامپیوتر اطلاعات را برای خود کپی می نماید و به کامپیوتر بعدی در حلقه منتقل می نماید. به این ترتیب داده ها از تمام کامپیوترها می گذرد تا به کامپیوتر مبدا برسد و سپس کامپیوتر مبدا اطلاعات را از حلقه حذف می نماید. در این روش بدلیل اینکه سیگنال از تمامی رایانه ها عبور می کند، خراب شدن یکی از رایانه ها بر کل شبکه اثر می گذارد.

3- توپولوژی ستاره ای (Star )

توپولوژی کلیه رایانه ها به هاب (Hub ) یا سوئیچ (Switch ) متصل شده اند. جهت تبادل اطلاعات میان دو رایانه ، ابتدا رایانه مبدا (فرستنده) اطلاعات را به هاب ارسال می نماید سپس از طریق هاب اطلاعات به رایانه مقصد انتقال می یابد. از جمله معایب این شبکه این است که این شبکه به مقدار زیادی کابل جهت نصب شبکه های بزرگ احتیاج دارد. همچنین عملیات کل شبکه به هاب بستگی دارد، اگر هاب خراب شود کل شبکه از کار می افتد

به دلیل اینکه تعداد پورت های هاب محدود است در توسعه شبکه های ستاره ای دو یا چند هاب یا سوئیچ با استفاده از یک (bus) به یکدیگر متصل می شوند. این روش آرایش معمولا در جاهایی که دو یا چند گروه کاری وجود دارد استفاده می شود. خطی که سوئیچ ها یا هاب ها را به هم وصل می کند گاهی backbone نامیده می شود و به پورتی که دو هاب را به هم وصل می کند پورت uplink گفته می شود.

واژه نامه

                                                                                                       tape dump
فرآیند چاپ داده های موجود در یک کارتریج نوار بدون هرگونه فرمت دهی.
                                                                                                           tearing
نوعی نقص یا خرابی ویژوال که وقتی سرعت قاب یک برنامه کاربردی هماهنگ نیست،تولید می شود.قسمت بالایی یک قاب همزمان با قسمت پایینی یک قاب دیگر نمایش داده می شود و نوعی گسیختگی قابل تشخیص بین دو تصویر ناقص به چشم خواهد آمد.
                                                                                                  technobabble
زبانی که دارای واژه ها و اصطلاحات فنی دشوار است. بسیاری از واژه های این فرهنگ لغت ممکن است در مکالمات روزمره این گونه باشند.
منبع ذخیره سازی موقت                                                          temporary storage
ناحیه ای در حافظه با یک وسیله ذخیره سازی که موقتا به ذخیره سازی داده های میانجی محاسبات ، مرتب سازی یا انتقال تخصیص می یابد.
پایانه سرویس دهنده                                                                   terminal server
در شبکه های محلی (LAN ) به کامپیوتر یا کنترلری گفته می شود که به پایانه ها ، ریزکامپیوترها و وسایل دیگر امکان می دهد تا به شبکه یک کامپیوتر میزبان متصل شوند و یا به وسایل متصل به آن کامپیوتر خاص.
پایان بخشیدن                                                                                      terminate
در ارتباط با نرم افزار، به پایان بخشیدن به یک برنامه گفته می شود. پایان غیر طبیعی زمانی پیش می آید که خطایی در سخت افزار یا نرم افزار وجود داشته باشد. در ارتباط با سخت افزار به نصب فیش با هر نوع اتصال دهنده دیگری که در انتهای یک سیم یا کابل وجود دارد گفته می شود.
                                                                                                        thin client
یک لایه نرم افزاری از یک سرویس گیرنده کوچک برای ترمینال شبکه ای که از یک مرکز،مدیریت می شود. این لایه امکان دستیابی به داده ها و برنامه های کاربردیی که میزبانی آنها بر عهده سرویس دهنده است را برای کاربر فراهم می کند.
                                                                                                           texture
در گرافیک کامپیوتری به سایه یا صفات مشخصه دیگری گفته می شود که به سطح یک تصویر گرافیکی افزوده می شود تا ظاهر یک ماده فیزیکی را به آن دهد. به عنوان مثال ، سطح یک تصویر را می توان به گونه ای تغییر داد تا همچون یک سطح منعکس کننده به نظر رسد و تداعی کننده فلز یا شیشه باشد ، و یا تصویر اسکن شده چوب به گونه ای تغییر یابد تا شیئی از جنس چوب را شبیه سازی نماید.
                                                                                                 threaded tree
ساختار داده ای درختگونه ای که در آن گره های برگ حاوی نشانه رویهایی به برخی از گره هایی هستند که از آنها منشعب شده اند. این نشانه روها جستجوی اطلاعات را در درخت آسان می کنند.
                                                                                               throttle control
وسیله ای که به کاربر یک شبیه ساز پرواز یا بازی امکان می دهد تا قدرت موتور شبیه سازی شده را کنترل نماید. این وسیله همراه با یک اهرم و احتمالا وسیله کنترل حرکات به کاربرده می شود.
گردآورنده:هاله کوه کنی

معرفی چند نرم افزار جدید

نرم افزار دانلود کراک و سریال Crack downloader 2.2

به کمک این برنامه می توانید برای هر نرم افزاری که به صورت آزمایشی و از نسخه محدود آن استفاده می کنید فایل و یا سریال کرک آن را از بین همه سایتهای اینترنتی که حاوی آن کرک است پیدا کنید و دیگر نیازی به جستجوی کرک در سایتهای مختلف ندارید فقط کافی است نام نرم افزار مورد نظرتان را به این برنامه بدهید و این برنامه در بین میلیونها سایت به جستجو می پردازد و فایل کرک و یا سریال برنامه مورد نظرتان را برای شما پیدا می کند .


مخفی نمودن حرفه ای فایل ها 4.34 MySecretFolder v

حتما برای شما هم پیش آمده بخواهید فایل هایی را از دید همگان مخفی کنید یا اینکه بر روی آن ها پسورد قرار دهید تا کسی نتواند آن را مشاهده یا باز کند . نرم افزارهای زیاد در این زمینه وجود دارد که این کارها را انجام می دهند. ولی قصد داریم نرم افزاری را به شما معرفی کنیم که دیگر نیازی به دانلود کردن برنامه های حجیم و برنامه هایی که کار کردن با انها بسیار سخت است ، نیست . My Secret Folder نام نرم افزاری است که شما را قادر می سازد بر روی فایل هایی که دوست دارید پسورد قرار دهید یا آنها را با یک کلیک پنهان کنید و هر زمانی هم که خواستید آنها را نمایان سازید. لازم به ذکر است این گونه نرم افزارها در ابتدا ی پسورد از شما می خواهد که برای دسترسی دوباره به نرم افزار به ان پسورد احتیاج دارید .

قابلیت های کلیدی نرم افزار 4.34 My Secret Folder:

 • می توانید حالت Stealth را فعال نموده تا ازشناسایی وجود نرم افزار MySecretFolder برروی کامپیوتر شما توسط دیگر کاربران جلوگیری نمایید.
 • می توانید یک کلید میانبر برای اجرای فرمانهای نرم افزارو محافظت سریع یا برداشتن محافظت از پوشه های مخفی خود تعریف نمایید.
 • می توانید MySecretFolder رابرای نمایش یک آیکون نوار وظیفه برای دسترسی سریع به پوشه مخفی خود پیکربندی نمایید، همچنین می توانید یک نمایشگر برای نمایش وضعیت محافظت نرم افزار تعریف نمایید.
 • و...بازیابی اطلاعات پاک شده از رایانه 1.3.0.116 Complete File Recovery

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فایلی را از رایانه خود حذف کردید و بعد از مدتی به آن فایل نیاز داشته باشید. در این صورت استفاده از نرم افزار کم حجم 1.3.0.116 Complete File Recovery را به شما توصیه می کنیم. به وسیله این نرم افزار که نیازی به نصب ندارد، قادر خواهید بود تا فایل های حذف شده مورد نظرتان را به سادگی بازیابی کنید. همچنین امکان بازیابی اطلاعات از دست رفته یک درایو فرمت شده نیز قابل بازیابی است. سرعت بسیار بالا در بازیابی و تصحیح فایل ها از قابلیت های مهم این نرم افزار است و کاربران می توانند بدون نگرانی از آسیب دیدن اطلاعات خود، منتظر بازیافت کامل فایل خود باشند. قابل ذکر است که بیش از 96 درصد فایلهایی که توسط این نرم افزار بازیابی میشوند کاملا سالم و بدون مشکل هستند.

قابلیت های کلیدی نرم افزار 1.3.0.116 Complete File Recovery:

 • بازیابی اطلاعات پاک شده از سطل زباله رایانه
 • بازیابی عکس ها، اسناد، موسیقی، ویدئو، ایمیل و دیگر فایل های حذف شده
 • بدون نیاز به نصب
 • بازیابی فایل ها از دیسک های سخت، دیسکهای USB، کارت دوربین های دیجیتال، کارت های فلش، فایل های فشرده، فلاپی دیسک و یا دیگر رسانه ها
 • حجم کم و رابط کاربری ساده
 • پشتیبانی از کشیدن و رها کردن (Drag-n-Drop)
 • پشتیبانی کامل از ویندوز 2000/XP/2003/Vista
 • و ...تبدیل فایل پاورپوینت به فیلم و عکس با PowerPoint ter Video Converter 2.50

PowerPoint Video Converter2.50 یک نرم افزار رایگان برای تبدیل فایل پاور پوینت به ویدیو است. این برنامه می تواند فایل پاور پوینت را به فرمت های ویدویی PowerPoint to AVI, MPG, WMV, BMP و همچنین به فرمت صوتی MP3 تبدیل کند. همچنین می تواند فایل پاور پوینت یا PPT را به فرمت های iPod, iPhone, PSP, Zune, 3GP mobile phone, video ,Audio و همچنین images نیز تبدیل کند.

قابلیت های کلیدی2.50 PowerPoint Video Converter:

 • داشتن دو حالت برای تبدیل ppt یا همان پاورپوینت Auto/Interactive
 • توانایی فشرده سازی فایل با دو حالت قدرتمند
 • قابلیت تبدیل فایل به ویدیو در دو حالت slide و build
 • تبدیل راحت و با کیفیت و سریع فایل پاورپوینت ppt به فرمت های پشتیبانی شده
 • تبدیل پاورپوینت با چند کلیک به AVI, MPEG, WMV
 • توانایی استخراج اهنگ از فایل پاورپوینت
 • توانایی تبدیل پاورپوینت به bmp
 • پشتیبانی از نسخه های نرم افزار پاورپوینت Support PowerPoint 2000 / 2002 / 2003 / 2007
 • بسیار آسان در استفاده
 • و...
گردآورنده:فهیمه علی اکبروفا

دپارتمان ICT کودکان

اسامی قبولین کودکان الکترونیکی مجتمع فنی تبریز که در تابستان 1388 موفق به اخذ مدرک بین المللی e-kids شدند.


اصول طراحی و نگهداری وب سایت (قسمت اول)

الف) ملاحضات تکنیکی

با اینکه قابلیت های فنی صفحات وب ماه به ماه افزایش می یابد، اما به فراموشی سپردن این نکته آسان است که غالباً قابلیت های فنی مخاطبان به طور کلی افزایش نمی یابد.بنابراین پیش از طراحی یک وب سایت ، در نظر گرفتن بعضی از مسائل فنی از اهمیت شایانی برخوردار است. این مسائل به شما کمک می کند امکان پیاده سازی قابلیت ها در وب سایت خود را تعیین کنید. این مسائل فنی عبارتند از:

1- سازگاری با مرورگر:

وب سایت خود را روی مرورگرهای مختلف امتحان کنید. این امر به شما کمک می کند که دریابید هر مرورگر ، وب سایت شما را به چه صورتی در می آورد و به شما کمک می کند که مسائل مربوط به سازگاری با مرورگر را مدنظر قرار دهید. رایج ترین مرورگرها عبارتند از:Internet Explorer – Mozilla FireFox – Opera – AOL و ... .

2- سرعت اتصال:

سرعت اتصال اینترنت مربوط به یک بازدید معمولی از سایت خود را تعیین کنید. این امر به شما کمک می کند در این مورد تصمیم بگیرید آیا می توانید صفحه وب خود را که دارای فایل های حجیم گرافیک، انیمیشن، صوت و ویدئو است بارگذاری کنید.

3- محیط های کامپیوتر:

وب سایت خود را روی محیط های مختلف سیستم عامل امتحان کنید. این امر به شما کمک می کند که ظاهر و رفتار وب سایت خود را روی کامپیوتر بازدید کننده تعیین کنید.

ب) جمعیت شناسی مخاطبین

زمانی که در وهله اول به محتویات و طراحی سایت وب خود می اندیشید، یکی از اولین سوالاتی که از خود مطرح می کنید این است که "می خواهم چه کسانی از این سایت بازدید کنند؟" پاسخ به سوالات زیر شما را در تولید موفق وب سایت یاری خواهد کرد:

* مخاطبین من چه سن و سالی دارند؟

* آیا مخاطبین عمدتاً مرد یا زن هستند یا ترکیبی از هر دو؟

* افرادی که از سایت من بازدید می کنند دارای چه علایقی هستند؟

* هدف اصلی مخاطبین پیش بینی شده سایت چیست؟

* محل زندگی آنها کجاست؟

* میزان تحصیلات آنها چه قدر است؟

* و ...

سایت هایی که برای مخاطبین جوانتر طراحی می شود عمدتاً باید دارای رنگ ها و گرافیک های جالب توجه باشند.جوانتر ها بیشتر مایلند اطلاعات مورد نیاز خود را از وب سایت "پر ترافیک" دریافت کنند ، در صورتی که افراد مسن تر برعکس هستند.

ادامه مطالب در مورد اصول طراحی وب سایت را در شماره های بعدی مجله الکترونیکی ملاحظه نمایید.

گردآورنده:بهرام پورکاظمی

فایلهای صوتی

تا قبل از ورود كامپيوتر ، چيزی به اسم فرمت صوتی وجود نداشت. صداها، اگرچه با كيفيت های متفاوت، به روش واحدی ذخيره می شدند و خوانده مي شدند، ولی با ورود كامپيوتر فايل های صوتی نيز، فرمت ها و قالب های مختلفی پيدا كردند. در كامپيوتر، فرمت يك فايل به معنی نوع ذخيره سازی اطلاعات و نحوه خواندن آنها است. در این مقاله به بررسی چند فرمت مختلف آشنا خواهیم شد:

Mp3 :

اصلی‌ترین فرمت موسیقی قابل پخش روی پخش‌کننده‌های همراه،MP3 است و همچنین محبوب ترين فرمت براي فايلهای موزيك در اینترنت محسوب می شود. در واقع MP3 موفق ترين فرمت از خانواده MPEG می باشد که فرمتی بود برای فشرده سازی صدا و تصوير، توسط گروهی از محققين ايجاد شد. اين گروه كه با نام Motion Picture Experts Group فعاليت می كردند پس از اختراع اين فرمت، نام خود را بر آن نهادند ( MPEG در واقع از حروف اول همين عبارت تشكيل شده است). نام MP3 از نام نوع فایل MPEG و لایه صوتی سه گرفته شده است. لایه سه یکی از سه روش کدگذاری برای فشرده سازی صوتی است که با اعداد ۱ و ۲ و ۳ مشخص می‌شوند. این فرمت با حذف بخشی از صداهای موجود در فایل‌های موسیقی که عمدتاً خارج از محدوده شنوایی انسان یا بسیار ضعیف هستند، حجم فایل‌های صوتی را به میزان قابل توجهی پایین می‌آورد و بدین ترتیب می‌توان تعداد زیادی فایل موسیقی را روی حافظه‌های کم‌حجم پخش‌کننده‌ها جا داد.پس از ايجاد اين فرمت كه MPG نيز خوانده می شد، فرمت های ديگری از اين خانواده به نام های :

mpa , mp1 , mp2 , mp3 ارائه داده شد که از اين ميان MP3 بيش از بقيه كارائي داشت و بيشتر مورد استقبال قرار گرفت. دليل عمده موفقيت آن نيز اين بود كه در اين فرمت، فايل هاي صوتي بسيار فشرده و كم حجم مي شوند و با اين فرمت ما مي توانيم حجم بيشتري از موسيقي را روي CD ذخيره كنيم (حدود 12 ساعت موسيقي روي هر CD ) و همچنين زمان دريافت (دانلود) موسيقي از اينترنت نيز كاهش مي يابد. این فرمت در سال 1987 توسط انستیتو فرانهوفر آلمان متولد شد و به واقع یکی از مشهورترین فرمت های کدگذاری (Encoding) بر روی اصوات دیجیتالی شد. ضمناً انواع تکنیک هایی که در این عمل استفاده می شود، از عملی به نام سایکوآکوستیک (Psychoacoustic) استخراج شده که مطالعه روان شناسی در مورد قدرت شنوایی انسان است. در این علم محدوده شنوایی انسان از 20 هرتز تا 22 کیلوهرتز تعیین شده که با افزایش سن، این بازه کمتر خواهد شد. لازم به اشاره است که فرکانس های کمتر از 20 هرتز (مانند صدای پای مورچه) و بیشتر از 22 کیلوهرتز (مانند انفجارهای عظیم سطح خورشید) توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست. از آنجایی که صدا از طریق فشار لایه های هوا منتقل گشته و در تئوری قادر به انتقال حجم بینهایتی از اطلاعات است، تنها فرکانس های بالای 22 کیلوهرتز در صورت نزدیکی منبع صوت، از طریق پوست حس می شود. نکته قابل توجه دیگر اینکه هر آنچه که انسان می شنود، بیشتر از آنکه به فیزیولوژی گوش او مربوط باشد، موضوعی روانی است. با توجه به این که این علم اکتشافات زیادی در مورد موسیقی داشته است بسیاری از موزیسین های معروف از جمله بنجامین بورتز (Benjamin Boretz) در اجراهای خود از نتایج تحقیقات این علم بهره برده اند.فرمت MP3 نهایتاً تا 320 kbps قادر به فشرده سازی بوده و این در حالی است که فایل های صوتی فشرده نشده، بیت ریتی در حدود 1378 kbps را دارا هستند که از این گونه فایل ها، بر روی یک CD فقط تا 80 دقیقه می توان ضبط کرد .همچنین کیفیت اصوات و به خصوص آهنگ هایی با فرمت MP3 به بیت ریت، نحوه کدگذاری و میزان دشواری سیگنال های آنها بستگی دارد که با وجود نبود استانداردی در این زمینه، گاهی یک فایل صوتی با 128 kbps و کدگذاری عالی، خیلی بهتر از صوتی دیگر حتی با بیت ریت بالاتر خواهد بود. ولی به طور کلی هرچه بیت ریت پایین تر باشد، کیفیت نیز به همان میزان پایین خواهد آمد. به طوری که شنیدن صوتی کمتر از 48 kbps در حالت مونو و کمتر از 80 kbps در حالت استریو عذاب آور خواهد بود. اگرچه برای بسیاری از شنوندگان، آهنگی با 128 kbps (البته در صورت کدگذاری مناسب و سیگنال های متوسط) قابل قبول است. نتیجه تحقیقات دانشمندان بر روی تعداد زیادی از افراد نشان داده که بسیاری از آنها به راحتی موزیک اصلی را از نوع MP3 آن در همین بیت ریت تشخیص داده اند که البته این تفاوت در محیط های پر از نویز (مانند درون اتومبیل و یا در یک مهمانی) قابل تشخیص نخواهد بود.همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، MP3 از لایۀ سوم (Layer 3) استفاده می کند که تفاوت در لایه ها به تفاوت در الگوریتمی که از علم سایکوآکستیک برای حذف قسمت هایی از صوت اصلی استخراج می شود بستگی دارد. ناگفته نماند که بهترین کیفیت در لایه اول با 384 kbps، در لایه دوم با 256 kbps و در لایه سوم با 224 kbps تامین خواهد شد.البته باید توجه داشت که کیفیت یا عدم کیفیت یک صوت دیجیتال، بیشتر به خود فرد ضبط کننده آن بستگی دارد. شاید پیش آمده باشد که قصد ارسال آهنگی را از طریق اینترنت داشته اید و نرم افزارهای فشرده سازی مختلفی مانند WinZip را امتحان کرده و البته به هیچ نتیجه مثبتی نرسیده اید. ولی فرمت MP3 با تغییر بیت ریت قادر است که حتی یک آهنگ را به حجمی در حدود چند کیلوبایت برساند که مسلماً در کیفیت آن تأثیرزیادی خواهد داشت.MP3 در ويندوز 95 و اولين نسخه هاي ويندوز 98 پشتيباني نمي شد ولي در ويندوز هاي بعدي ، فرمت MP3 بعنوان يكي از فرمت هاي پيش فرض گنجانده شده است.با استفاده از فرمتMP3 ، یک فایل صوتی 32 مگابايتی ، تقریبا به 3 مگابايت فشرده می‌شود. اين فرمت، محبوب ترين فرمت براي فايل های صوتی محسوب می شود

WAV :

اين فرمت نیز یک فرمت پر مصرف در کامپیوتر محسوب می شود. فرمتWAV سال ها پیش به صورت مشترک از سوی مایکروسافت و IBM ارائه شد. این فرمت به عنوان فرمت پیش فرض صوتی در ویندوز ۹۵ مورد استفاده قرار گرفت و پس از گذشت چندین سال کم کم به عنوان یک استاندارد برای اصوات داخلی ویندوز (مثل همان صداهایی که در هنگام ورود و خروج از محیط ویندوز می شنوید) تبدیل شد. به همين دليل ، اكثر صدا هاي موجود در ويندوز با فرمت Wav مشاهده مي شوند و كلاً اين فرمت كاربرد بيشتري دارد. فرمت Wav برخلاف اكثر فرمت هاي ديگر، خود انواع مختلفي دارد. يعني مي توان يك فايل Wav را به حالت هاي مختلفي ذخيره كرد. فرمت Wav در همه برنامه هاي مرتبط با صدا شناخته شده و پخش مي شود. بیشتر تلفن های همراه موجود در بازار نیز که می توانند فایل های موسیقی را پخش کنند، می توانند از این فرمت به عنوان زنگ های پیش فرض استفاده کنند.از آنجا که این فرمت از هیچ یک از روش های فشرده سازی اطلاعات استفاده نمی کند، حجم فایل های آن بسیار بالاست و به همین دلیل برای پخش موسیقی روی تجهیزات تلفن همراه کاربردی ندارد. اصطلاحا به این فرمت lossless می گویند به این دلیل که هنگام ذخیره این فایلها هیچ اطلاعاتی از بین نمی رود این فایلها با ضبط کننده های توکار ویندوز به راحتی قابل ویرایش هستند، بنابر این نسبت به فایلهای دیگر تطبیق پذیرترند . در آغاز این فایلها به صورت mono تولید می شدند ولی امروزه به صورت استریو نیز یافت می شوند.

OGG:

یک نوع فرمت فشرده‌سازی صوتی محسوب می‌شود که از سوی مجامع طرفدار منبع‌باز (Open Source) به عنوان فرمت رقیب MP3 ارائه شده است و از آنجا که یک فرمت منبع‌باز است، در تجهیزات مختلف کیفیت و حجم متفاوتی دارد. برخی از شرکت‌ها از این فرمت برای پخش فایل‌های صوتی خاص دستگاه استفاده می‌کنند و با تغییر در نرخ بیت صوتی آن‌ها، صداهای منحصر به دستگاه خود را تولید می‌کنند.فرمت ogg به اندازه‌ای متنوع است که حتی مشخص نیست که فایل مذکور یک فایل ویدیویی، صوتی، یا متنی است! این تنوع گیج‌کننده که از ذات منبع ‌باز بودن فایل سرچشمه می‌گیرد، به واسطه کدک‌هایی (Codecs) همچونVorbis برای فایل‌های صوتی (که اغلب در پخش‌کننده‌های موسیقی استفاده می‌شود)،Theora برای فایل‌های تصویری (قابل استفاده در تلفن‌های همراه( ،Speex برای فایل‌های سخنرانی و… از هم مجزا می‌شوند. فرمت‌های صوتی معمول OGG عموماً برای ذخیره کردن زنگ‌های تلفن همراه و فایل‌های صوتی کوتاه با میزان بیت بسیار پایین استفاده می‌شوند و معمولاً حجم آن‌ها در حد چند ده کیلوبایت است. تفاوت این فرمت با فرمت‌های دیگر این است که به صورت رایگان عرضه می‌شود، و مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اختیار هیچ نهاد یا شرکتی نیست.

نكته : نكته : فرمت ogg 56 نصف حجم فرمت Mp3 128 میباشد ولی دارای کیفیت یکسان است به کسانیکه اینترنت کم سرعت دارند توصیه میگردد آهنگ با فرمت ogg 56 را دانلود کنند سپس از روش زیر به فرمت mp3 128 تبدیل نمایند.

1- آخرین ورژن jet audio را نصب کنید و از تب های بالای صفحه تب convert audio را انتخاب نمایید.

2-از بالای پنجره جدید Add files را انتخاب و آهنگ مورد نظر را open نمایید

3-در پایین پنجره output format راروی MP3-MPEG Layer-3 تنظیم کرده و روی گزینۀ config کلیک نمایید.

4-در پنجر جدید constant Bitrate "CBR" را انتخاب و روی 128 kbs تنظیم نموده و روی ok كلیک کنید.

5-در پایین پنجره Transfer Tag if Target… را تیک نمایید و در بالای پنجره سمت راست روی start کلیک کنید هم اکنون آهنگ در حال تبدیل به فرمت مورد نظر در مقصد انتخابی شما میباشد.

WMA:

Audio یا WMA، فرمت جدیدی است که از سوی مایکروسافت ارائه شده و حجم آن تا نصف همتای MP3 خود می رسد.این فرمت که در ابتدا تنها از سوی خود مایکروسافت و نرم افزار پخش موسیقی رسمی ویندوز یعنی Windows Media Player پشتیبانی می شد، امروزه از سوی بسیاری از سایت های موسیقی بعنوان فرمت اصلی آهنگهای قابل دانلود پذیرفته شده است.کیفیت فایل های WMA تفاوت چندان زیادی با آهنگ MP3 ندارد و گفته می شود که در حجم های خیلی پایین (حجم های در حد کیلوبایت) حتی کیفیتی بالاتر از MP3 را ارائه می دهد.یک فایل معمولی موسیقی با این فرمت تقریباً بین دو تا سه مگابایت حجم دارد.بنابراین در صورتی که پخش کننده شما امکان پخش این فرمت را دارد، بهتر است تمام آهنگ های خود را با این فرمت ذخیره و استفاده کنید.WMA از روش های فشرده سازی خاصی استفاده می کند که هیچ یک از اطلاعات صوتی را حذف نمی کند. بنابراین WMA نیز از روش فشرده سازی Lossless Compression استفاده می کند.

CDDA :

اين فرمت در واقع چندان ربطي به فايل های صوتی كامپيوتری ندارد. ولی از آنجا كه در كامپيوتر استفاده زيادی دارد، آن را معرفی می كنيم CDDA در واقع فرمت CD های صوتی يا Audio cd ها است كه توسط ضبط ها و CD player ها قابل اجرا است. اين فرمت ساختار كامپيوتری ندارد و حتي نميتوان آن را روی كامپيوتر كپي كرد.

Mod :

فرمت Mod يكی از فرمت های قديمی كامپيوتر است كه در زمان سيستم عامل داس محبوبيت زيادی داشت. ولي با ورود ويندوز ، كاربرد خود را از دست داد. اين فرمت تا چهار كانال صوتی را پشتيبانی می كند.( البته بيشتر برای پخش موزيك بی كلام ) مناسب است تا صدا های ديگر .

Mid :

Mid يا Midi يکی از فرمت های قديمی صداست كه با وجود گذشت زمان، كهنه نشده و كاربرد خود را حفظ كرده استMidi تشكيل شده از حروف اول اين كلمات است:( Musical Instrument Digital Interface) به معنای رابط ديجيتالی ابزارهای موسيقی. كاربرد اصلی فرمت Midi در موسيقي است. در واقع يك فايل Mid حاوي نت هاي موسيقي ، اطلاعات مربوط به هر ساز، پرده ها ، وقفه ها و همه اطلاعات تخصصي موسيقي مي باشد. به همين دليل با داشتن يك برنامه مناسب، مي توانيم همه اين اطلاعات را از فايل استخراج كنيم و اين قابليت براي موسيقي دانان بسيار مفيد است. در اكثر كامپيوتر ها نيز يك درگاه Midi موجود است كه ميتوانيم ابزارهاي موسيقي را به آن متصل كرده و موسيقي نواخته شده را به صورت فايل Mid ضبط كنيم. همچنين مي توانيم نت ها را بنويسيم و ابزار موسيقي آن را براي ما بنوازد. فايل هاي Midi حجم بسيار كمی نيز اشغال می كنند و اين نيز برای آنها يك مزيت محسوب می شود. اين فرمت در بسياري از ابزارهای الكترونيك از جمله تلفن همراه نيز كاربرد دارد.

Aiff :

اين فرمت در اصل فرمت استاندارد كامپيوتر های آميگا است. آميگا تا قبل از فراگير شدن Pc حرف اول را در زمينه صدا و تصوير می زد ، تا سالها پس از ورود pc نيز فايل هاي صوتی آميگا كاربرد داشت. ولی در حال حاضر به علت ورشكسته شدن كمپانی Commodore اين فرمت نيز توسعه نيافته و كارائی خود را از دست داده است.

Voc :

اين فرمت، به كمپانی Creative و كارت هاي صوتي SoundBlaster اختصاص دارد. فرمت Voc نيز با ورود ويندوز و فراگير شدن فرمت Wav ، كم كم از گردونه خارج شد و اكنون كاربرد چنداني ندارد.

Ra :

فرمت Real Audio نيز يكي از فرمت هاي صداست كه جايگاه خاصي را به خود اختصاص داده است. فايل هاي Ra نيز حجم كم و كيفيت قابل قبولي دارند، ولي چيزي كه آنها را از ديگر فرمت ها متمايز مي كند، حجم آنها نيست بلكه خاصيت streaming موجود در فايل هاي Real است. خاصيت Streaming يا جرياني، باعث مي شود كه فايل هاي صوتي از طريق اينترنت پخش شوند، ولي كپي نشوند. اين ويژگي كمك زيادي به توليد كننده ها مي كند و جلوي كپي هاي غير مجاز را تا حدودي مي گيرد. همچنين به كمك اين قابليت، ميتوان صدا را به صورت زنده روي اينترنت پخش كرد. در حال حاضر اكثر راديو هاي اينترنتي براي پخش مستقيم برنامه هاي خود از فرمت Real استفاده مي كنند. فرمت Real Audio از سوی شرکت Real Networks ارائه و به صورت اختصاصی پشتیبانی می‌شود. بنابراین اگر موسیقی‌های Real را از اینترنت دریافت کرده‌اید و پخش‌کننده همراهتان، نرم‌افزار Real Audio یا نرم‌افزار پشتیبانی کننده آن را ندارد، باید قبل از انتقال فایل، به طور کلی فرمت آن رابا برنامه‌های مبدل Real به MP3 تغییر دهید. Real Audio نیز همانند MP3 از روش‌های فشرده‌سازی Loosy استفاده می‌کند که موجب حذف اطلاعات از روی فایل صوتی می‌شود

نتیجه گیری کلی:

با توجه به تست های متعدد شنیداری به عمل آمده، محققان اعلام کرده اند که فرمت هایی نظیر RealAudio،Ogg vorbis،Mp3pro،WMA، ازعملکرد بهتری نسبت به MP3 برخوردار هستند، بدین ترتیب، 128 kbps برای MP3 برابر با 80 kbps برای فرمت های ذکر شده فوق خواهد بود. لازم به اشاره است که صاحبان فرمت های جدیدتری از جمله ، ،WMA،RealAudio با تکیه بر الگوریتم های منحصر به فرد خود اثبات کرده اند که در 64 kbps، به کیفیت 128 kbps فرمت MP3 رسیده اند. نکته قابل ذکر دیگر اینکه لغت CD Quality که احتمالاً در برخی نرم افزارها با آن روبرو شده اید، کاملاً امری شخصی است و بر اساس تحقیقات به عمل آمده، برای بعضی افراد، 128 kbps و برای برخی دیگر 192 kbps مورد قبول خواهد بود. ضمناً فرمت هایی نظیر 4-MPEG و WMA به عنوان جانشینان MP3 محسوب می شوند، با توجه به شهرت و محبوبیت فوق العاده MP3 وتطابق بسیاری دستگاه های پخش CD و بسیاری از MP3 Player ها با این فرمت، مطمئناً این جانشینی نیازمند زمان وپشتیبانی مالی بیشتری خواهد بود. در پایان می بایست متذکر شویم که مطابق با پیشرفت های علمی، به تدریج فرمت های جدید صوتی با قابلیت های بالاتری به وجود خواهند آمد.

گردآورنده: نازلی مهرآذر

دپارتمان مهندسی نرم افزار

شرکت ها ، سازمان ها ، ادارت ، ارگان ها ، کارخانجات ، صنایع ، موسسات و حتی افراد ، به یکی یا ترکیبی از دلایل زیر ، ممکن است نیاز به طراحی سایت اینترنتی خود داشته باشند :

اطلاع رسانی : رسانی : اصلی ترین و شاید مهمترین انگیزه متقاضیان Site ، اطلاع رسانی پیرامون شخص ، سازمان یا شرکت متبوعه می باشد . اطلاع رسانی به معنای معرفی پیشینه و سوابق ، اهداف و چشم اندازها ، قوانین و مقررات ، معرفی محصولات و یا خدمات ، معرفی سلسله مراتب سازمانی و اشخاص مرتبط با سازمان و ... می باشد . سایت هایی که صرفا جهت اطلاع رسانی راه اندازی شده اند ، در واقع کاتالوگ تحت وبی هستند که اولا سهل الوصولتر از دیگر انواع کاتالوگ است ، برای تمام مردم دنیا قابل دسترس است ، پس از انتشار قابل ویرایش و گسترش است و ابزاری به مراتب موثر تر از هر نوع کاتالوگ دیگر است .

تبلیغات : تبلیغات : گرچه تبلیغ هم ، نوعی اطلاع رسانی است لکن اولا بیش از آنکه به معرفی جامع و کامل و دقیق محصولات یا خدمات اشاره داشته باشد ، به جذب نظر و ایجاد انگیزه مخاطب در استفاده از آن می پردازد و ثانیا معمولا تبلیغ که هدف نهایی آن جذب سود بیشتر است ، برای معرفی محصولات و خدمات بنگاه های تجاری و انتفاعی استفاده می شود تا برای سازمان های دولتی یا غیر انتفاعی.در این حالت WebSite با تکیه بیشتر بر جنبه های هنری و جاذبه های بصری با تعداد صفحات کم و متون کوتاه و استفاده بیشتر از عکس ، فلش ، فیلم و موزیک و با تلاش فراوان در جذب بازدیدکننده سعی در تبلیغ در اینترنت دارد .

تجارت الکترونیک : هدف این Web Site ها کسب درآمد از طریق وب و پولساز شدن سایت اینترنتی می باشد . ممکن است این سایت ها وسیله ای برای فروش کالاهای واقعی باشند و یا ممکن است خود محصول یا خدمات سایت هم مجازی و از جنس اطلاعات یا نرم افزار دیجیتال باشد . در حالت دوم طبیعتا می بایست بسته های نرم افزاری یا اطلاعاتی ، برای همه یا بخشی از مخاطبان آنقدر مهم و مورد نیاز باشد تا حاضر شوند برای آن مبلغی را پرداخت نمایند .

اتوماسیون تحت وب : وب : هدف سایت های اتوماسیون اینترنتی ، بوجود آوردن بستری تحت وب برای انجام امور اداری ، سازمانی و تعامل شرکت/سازمان با دیگر سازمان ها و یا مشتریان و مخاطبان خود تحت اینترنت است . در این حالت ، شرکت یا سازمان که هویتی واقعی دارد ، همه یا بخشی از فعالیت خود را بر روی وب مستقر می نماید تا آنچه از کار ، تعاملات ، رد و بدل ها و ... که دیروز بصورت فیزیکی صورت می گرفت امروز بصورت مجازی رد و بدل شود .

انگیزه طراحی سایت ، هرچه باشد ، دپارتمان مهندسی نرم افزار آمادگی تحقق ایده آل مشتری تحت وب را داراست .


جهت کسب اطلاعات بیشتر با مسئولین دپارتمان مهندسی مجتمع فنی تبریز تماس حاصل فرمائید.


گوشه ای از دنیای IT

بپرید ، تا ماشین چای ساز به شما یک فنجان چای بدهد

رابطه شما با ورزش چگونه است؟ به شما توصیه می کنم که اگر دوست دارید در آینده ای نه چندان دور از خوردن چای آن هم با طعم آخرین تکنولوژی لذت ببريد با ورزش رابطه ای مسالمت امیز برقرار کنید. آنچه که در تصوير مشاهده ميکنيد طرح شرکت Douwe Egbert است که با عنوان Bemoved ارائه شده است. این ماشين چای ساز اولین دستگاهی است که با بالا و پايين پریدن افراد برای آنها چای و انواع نوشيدنی تهيه می کند. اين دستگاه شامل یک نمايشگر ال سی دی تمام لمسی است. شما می توانید از طريق آن، نوع نوشیدنی و یا حتی مواد مختلف برای تهيه نوشیدنی خود را انتخاب کرده و با امکان Drag&Drop به فنجان خود اضافه کنيد. اکنون زمان تحویل سفارش شما فرا رسیده است. فنجان و یا ليوان خود را در محفظه مد نظر گذاشته و در مقابل لنز دوربين این دستگاه که در ساخت آن از حس گر های حرکتی استفاده شده است به سمت بالا و پایین پرش کنید. اين دستگاه قبل از نوشيدن هر گونه چای و نوشیدنی از شما می خواهد که کمی ورزش کنید تا اشتهایتان برای نوشيدن باز شود. در ضمن قابلیت اتصال این دستگاه به اينترنت، به شما اين امکان را می دهد که بعد از کمی ورزش و نوشیدن چای از مهمترين سرخط خبرها و اتفاقات روز دنيا نیز با خبر شويد. این ماشين چای ساز حرفه ای، فعلا به صورت يک طرح ارائه شده و هنوز از زمان ساخت و یا قيمت تمام شده آن خبری در دسترس نیست. اميدوارم که تا تکمیل مراحل طراحی و ساخت نهایی آن، نقشه دیگری برای تحویل دادن یک ليوان چای و یا نوشيدنی برایمان نکشد.

منبع : future-of-coffee.com

دستکش گرم کن مخصوص تایپیست ها !!!!!

شايد برای شما هم پيش آمده باشد که در هنگام تايپ کردن نوک انگشتانتان سرد شده و کار کردن کمی برايتان سخت شود. این يک جفت دستکش گرم کن است که از طريق اتصال به پورت يو اس بی کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ شما، با روشن کردن گرم کن داخلی اش حرارت مطبوعی برای انگشتان و کف دست شما فراهم میکند. این دستکش در دو شکل خرگوش و خرس طراحی شده و با قيمت 22.5$ به فروش می رسد. تصور کنید. در یک محيط اداری با یک جفت دستکش صورتی خرگوشی بنشینید و با کامپیوتر خود کار کنيد. فکر می کنید راندمان کاری شما افزايش يابد یا کاهش؟!

منبع : technabob.com

تبلت مایکروسافت

این روزها همه منتظر تبلت اپل هستند که ناگهان خبر می رسد مایکروسافت هم در حال ساختن یک تبلت است. جالب تر اینکه تمام خبرها در مورد تبلت اپل فقط در حد شایعه است اما محصول جدید مایکروسافت واقعا وجود دارد. نام آن Courier است و گفته میشود که در مراحل نهایی طراحی است. اگر به آن نگاه کنید متوجه می شوید که این یک کامپیوتر لوحی نیست. بله یک بوکلت است. در واقع از دو صفحه با سایز حدود ۷ اینچ تشکیل شده که مانند کتاب روی همدیگر تا می شوند. هر دو صفحه مولتی تاچ هستند و برای نوشتن، ورق زدن و طراحی کردن با قلم ساخته شده اند. در وسط این بوکلت هم یک دکمه خانه وجود دارد. چیزی شبیه دکمه خانه آیفون. در پشت آن دوربینی تعبیه شده و احتمالا به صورت بیسیم شارژ خواهد شد.

منبع : gizmodo.com


جذاب ترین ها

زندگی آینده ، برندگان مسابقه طراحی الکترو لوس

شرکت الکترولوکس از بزرگ ترین شرکت های تولید لوازم خانگی، مسابقه ای را برای طراحی لوازم خانگی آینده برگزار کرده. دیدن طرح های برنده ابن مسابقه خالی از لطف نخواهد بود:

دستگاه پرورش گوشت:

تا به حال در باغچه خانه سبزی کاشته اید؟ حالا نظرتان در مورد پرورش گوشت چیست؟ این طرح که برنده رتبه نخست شده، محفظه ای است که قرار است با استفاده از سلول های حیوانی گوشت پرورش بدهد. این کار توسط ایجاد شرایط مناسب دمایی و مواد غذایی لازم جهت رشد سلول ها انجام خواهد شد. اگر روزی برسد که چنین دستگاهی ساخته شود مشکل گرسنگی در جهان حل می شود و هیچ حیوانی هم کشته نخواهد شد. الکترولوکس آنقدر این طرح را جدی گرفته که به طراح آن پول داده تا آن را بسازد.

گردآورنده:مریم فلکی

حدیث

امام صادق (ع) فرمودند:

صِلَةُ الاَْرحامِ تُحَسِّنُ الْخُلُقَ وَ تُسْمِحُ الكَفَّ وَتُطیبُ النَّفْسَ وَتَزیدُ فِى الرِّزْقِ وَتُنْسِئُ فِى الاَْجَل

صله رحم، انسان را خوش اخلاق، با سخاوت و پاکیزه جان مى ‏نماید و روزى را زیاد مى ‏کند و مرگ را به تأخیر مى ‏اندازد.

تولدت مبارک

سلام دوستان عزیز، دوباره برگهای تقویم زندگیمون ورق خورد و تاریخ، روز زیبای دیگری رو نشونمون داد. یك روز از زیباترین ماه خدا، ماه زندگی دوباره طبیعت. و چقدر زیبا تر می شه این روز وقتی با سالروز آغاز زندگی یك دوست خیلی عزیز هم همراه باشه.

اسامی دانشجویان مجتمع فنی تبریز که در آذر ماه متولد شدند.

سمیرا ناهیدیحسن هفتادی
سعیده رنجبرپورصونا حاکی
کاوه رحمانیرقیه تنهایی
ژینوس جهانگیرینسرین افشاری
زهره صوانینسیم علیزاده خیاط
ندا سلحشورپریسا مومنی
تاهید علیوندعاطفه داداشی شاهگلی
معصومه آقایینازیلا فدایی شجاعی
رباب سلیمی مقدمپریسا سعیدیه
هانیه رجب پورهانیه سیفی آذر
سهیلا عظیم زادهرقیه سلیمی
معصومه نعمانی قراملکیعارفه سام پور
صدیقه عباسپورسمیرا موحدنیا
پروین محمد صلاحیفرشته رضاپور
زهرا ابراهیم زادهلیلا عراقی
هانیه قلی پور فیضیسمیه صفرزاده
اقبال الیاسیمحمد تناسان
سیدمحمد ساداتیحسن ایزدپناه
وحید فهیمیآیدین سدیدی
ابوالفضل خاکیابوالفضل هادوی
عظیم باقریقدرت ولیزاده
رسول شاهی حقمحمد تیموری حق
رضا نوری پورهستیمحمدرضا مبشری
غلامحسین مهینیهادی جدی
فرهاد بهرامی قره آغاجیمحسن نیک وند
حسین حیدرپوربهنام حسین زاده
محمود محمودیواقف آذرمنش
طاها امینی نسب حسین حیدرپور
حبیب فرشبافوحید دندانسازیهاری
تقی علی اکبرزادهعادل شاطری
محمدعلی احمدیسیدعلی فاخری
سعید اقدم امندبیژن پورابراهیم
داود احمدیصالح بخشی
مهدی قدرتی آذرمحمدحسن الهی
فرزاد مقدم سمیراسعید جدی
حامد نیک زادهعلیرضا خوش عاقبت
رحمان اکبریکمال رحمانپور
قادر توکلیعلی پرتوآقبلاغ
مهدی دهشسیدعلی حسینی
محمدرضا کارکنغلامرضا محمدی هیکل آباد
علیرضا غفاریانرضا مهرزاد
عبدالهادی رضویفرزانه حقیقی پراپری
حسین محمدجعفریامین یوسفی کهنه شهری
مسعود دهقان پورقلندریمعصومه اسدی
مریم اصلانیهانیه احمدی
افسانه فخیمفهیمه شریفی خسروشاهی
پریوش امن الهیفاطمه شریفی
مینا حسن زادهندا یزدانی فر
نعیمه ایمانی مجدیسیده فاطمه میرچوپان
مژده قصدیآرزو فرجی
وحید مختاری پورزهرا ارشدی
وحیده رحیمیعاطفه شهری
رزیتا برنجکارخدیجه قهرمانی
هانیه رجب پورپریسا بی کس
شهین یعقوبیشهربانو گل محمدی
پریسا سعیدیهکاظم علی اکبرزاده
قادر رجبیایرج علیجانی بیرنگ
مسعود حقیقیابوالفضل ذکریا زاده
احمد سغیدان جدیدرضا نقی زاده کویج
رضا سه نفریصالح بخشی
داود باقرپورلیلا مصطفایی
فهیمه پورمرتضیپریوش جعفرپور
رباب زنده دلفهیمه شاهی
مینا زارعیان انوریانفریده رستمی
منیره قرجه لوسهیلا بیگ نژاد
پروانه بالا گرمریم یاری
رباب فداکارفریبا طایفه علی محمدی
شفیقه باباپورسنسونیا شوقیان
شهلا ابراهیمی لامعزهرا دهقانی
مهدیه مددیمحبوبه خان خواجه
مریم راستگار اسدیسیده نسیم پیرایش
مقصود اصغرپوردیبا زارعی
محمد عطا محمودیجواد ستوده
بهنام عادلی نیاسعید رئوفی ایرانی
جلیل جواد پوربهروز سهرابیان
زهره حجازیرسول اصلانی
مرتضی محمودیعلیرضا مجتهدی
امیرمهدی دلنوازیونس آقاجان
قنبر برانعادل ارضی
رامز آقایییوسف مقتدر اسلامی
علی اکبریبهنام اسمعیل پور
خلیل پناهیصغر خدایی
ایوب موذن فردوسحبیب دهقانپور
پریا شادیخدیجه پرتوی
اکرم صدقیمنیره فلاحی
مریم فاطمیفهیمه جعفری چراغچی
زهرا قاسم زادهرعنا هوشیار
ژاله برزگرناهیده عبدی
کبری زینال زادهپریسا جعغرپور
مهسا صالح اسدیندا حبیبی گجن
شانلی اکبریحکیمه صفرعلیزاده
سولماز روشنسیم یاری امیردیزج
فریبا قربان زادهسئودا مرادی محمودآباد
معصومه نعمانی قراملکیرویا کریمی اشناری
لیلا تقی زادهمهری بشارت
حکیمه خاکی پوربیرقسونیا جعفرپور باباکندی
الناز خاکیناهید چاپاری
فائزه شاکی باهرشکوفه خدائی
رقیه عباسیمینا نصیروند
زهرا آقا زاده کندرودندا امیراصلانی ثابتی
آیدا فرهنگی

سخن بزرگان

*جهان هرکس،به وسعت فکر اوست.

* مرد پرهیزگار،هرگز پارسایی خود را نمی سنجد.

* فراموش نکنید که در انتظار معجزه باشید زیرا که خود نیز یکی از معجزات هستید.

* سکوت،مانند ابدیت عمیق است.;و سخن گفتن ،مانند زمان کم عمق

* انسان خود را نمی شناسد مگر هنگام فقر و بدبختی.

* از معاشرت با کسی که قادر به حغظ اسرار و رموز زندگی خود نیست،پرهیز کن.

* هر چیزی که بی نهایت زیبا باشد،عجیب به نظر می رسد.

* تکرار، مادر تمام مهارت هاست.

* من حقیقی همان است که هستی،نه آنی که دیگران از تو ساخته اند.

* این ذهن ماست که شر را به خیر مبدل می کند و غم و شادی و فقر و ثروت می آفریند.

* یکی از شگفتی های وجود انسان این است که می تواند برای هر واقعه چنان اهمیتی قائل شود که نیرو بخش و یا نابود کننده باشد.

* اگر کارهایی را که قادر به انجامشان هستیم،انجام می دادیم،خودمان جدا شگفت زده می شدیم.

* عادت یا بهترین خدمتکار ماست،یا بدترین اربابمان

* موفقیت تنها یک چیز است،اینکه زندگی را به دلخواه خود بگذرانید.

* سخنان شیرین زحمتی ندارد ولی فواید بیشماری به شما می رساند.


10 روش کاهش زمان لود صفحات وب

زمان لازم برای باز شدن صفحات وب از دغدغه های اصلی صاحبان وب سایت ها است. این مقاله را بخوانید تا با ده روش موثر در ارائه سریعتر صفحات آشنا شوید.

1– استفاده از scriptهای خارجی:

اگر می خواهید از دستورهای script در صفحات مختلف وب سایت خود استفاده می کنید، بهترین ترفند استفاده از script های خارجی است. این بدان معنی است که دستورات javascript از منابع دیگری لود شود.

مثلا:این راه کمک می کند تا مرورگر script را ذخیره (cache) کند و بارها و بارها آن را بخواند.

2- کاهش درخواست های HTTP

فرض کنید لود هر آیتم به روی وب سایت شما حدود دو دهم ثانیه زمان بگیرد. پس اگر سایت شما بطور همزمان 10 عکس رو لود کند، صرف نظر از این که آیتم ها ، استایل شیت، عکس، یا اسکریب باشند زمانی حدود دو ثانیه طول خواهد شد. بنابراین باید تلاش کنید تا از این درخواست های HTTP کاسته شود.

مثلا در بخش فوتر سایت که سهم عکس زیاد است باید با استفاده از روش هایی مثل imagemap بخش زیادی از درخواست های HTTP را کم کنید.

3- به سایت های دیگر وابسته نباشید

اگر به سایت های دیگر وابسته هستید مطمئن باشید که سرعت لود صفحات شما زیاد می شود. اگر وب سایت شما از مولفه های مختلفی تشکیل شده که از روی سایت های دیگر اجرا می شود حتما سرعت لود صفحات کم خواهد شد چون ممکن است سرورهایی که به آن وابسته اید، درخواست های HTTP زیادی داشته باشند.

4- بهینه سازی عکس

همیشه از گزینه save for web برای کم کردن حجم عکس های وب استفاده کنید. این گزینه را می توانید در برنامه هایی مانند فتوشاپ ببینید.

5- فاصله اضافی را حذف کنید

منظور از فاصله اضافی در اینجا فاصله های بلااستفاده ای است که مابین کدهای صفحه وجود دارد. حذف کردن تب ها و فاصله های اضافی از کدها یعنی کم کردن بایت های اضافی که کاربردی ندارند. حتما این کار را انجام دهید و ببیند که چقدر در زمان لود صفحه شما موثر خواهد بود.

6- استفاده از CSS و بهینه کردن CSS

CSS می تواند مهم ترین تاثیر را در زمان لود صفحات داشته باشد. مرورگر می تواند تمامی فرمت ها و استایل های صفحات شما را ذخیره کند و بارها و بارها آنها را نخواند. در ضمن مطمئن شوید که CSS ای تر و تمیز و مرتب دارید. می توان از www.cleancss.com استفاده کرد تا بخش های شبیه به هم را ادغام، کدهای بی استفاده را شناسایی و فواصل اضافی از بین کدهای شما را حذف کند.

7- اسلش را فراموش نکنید

وقتی کاربران به سراغ لینک یا صفحه ای خواص مثل این آدرس بروند www.mftabriz.com/history سرور ناگزیر از ساختن صفحاتی با این محتوا است.اما اگر یک (/) به انتهای آدرس اضافه شود آنگاه سرور دقیقا می داند چه چیزی مورد درخواست کاربر بوده و در کاهش زمان لود بسیار موثر است.

8- کدام فرمت عکس استفاده شود؟

شما باید از دو فرمت GIF و PNG برای عکس های خود استفاده کنید. فرمت GIF بیشتر در مواردی که از رنگ تخت استفاده شده کاربرد دارد مانند لوگوها و دگمه ها.PNG نیز مانند GIF فرمت ساده ای است که از تعداد رنگ های بیشتری پشتیبانی می کند. JPEG فرمتی است که بیشتر مناسب عکاس ها و عکس هایی است که می خواهند رنگ واقعی داشته باشند.

9- از تگ های عرض و ارتفاع غافل نشوید

تگ های عرض و ارتفاع برای عکس ها بسیار مهم است. این تگ ها برای مرورگر مشخص می کند که چه فضایی از صفحه به عکس اختصاص دارد و از ابتدا تا زمان لود کامل فضای کافی برای عکس را کنار می گذارد و با سرعت بیشتری می تواند سایر عناصر صفحه را لود کند. بنابراین هرگز از این تگ گذاری غافل نشوید.

10- استفاده از Cache هم از مواردی است که می تواند در لود سریعتر صفحات کمک زیادی بکند


ورزش های مختلف و مناسب برای متولدین هر ماه

برج حمل (فروردین)

قوچ قوی هیکل انرژی زیادی را صرف ورزش می‌کند. فعالیت‌های ورزشی مثل دو سرعت، ایروبیک پیشرفته و تایبو برای متولدین این ماه بسیار مناسب است.

برج ثور (اردیبهشت)

گاو نیرومند و پرعضله، بنیه و استقامت بسیار بالایی دارد که برای ورزش‌هایی مثل قایقرانی، وزنه‌برداری، مسابقات طناب کشی، راگبی، و کریکت بسیار مناسب است.

برج جوزا (خرداد)

دوقلوهای پراستعداد، و قابل انعطاف، از ورزش‌های دو نفره و ورزش‌هایی که نیاز به استفاده از قوه تعقل دارد، لذت می‌برند. تنیس دو نفره، کروکه (نوعی بازی با گوی و حلقه کروکت)، بیلیارد و لوژسواری برای متولدین این ماه بسیار مناسب است.

برج سرطان (تیر)

خرچنگ که عنصر وجودیش آب است، به شرکت کردن در ورزش‌های گروهی که در آب انجام می‌گیرد علاقه زیادی دارد، از اینرو ورزش‌هایی مثل واترپولو، قایقرانی، و هاکی روی یخ برای آنها بسیار مناسب است.

برج اسد (مرداد)

متولدین این ماه که ذاتاً رهبر به دنیا آمده‌اند، بنیه و استقامت بالایی داشته و علاقه و رغبت زیادی هم به ورزش‌های رقابتی دارند. قایق‌رانی، گلف، اسکی و مسابقات اتومبیل‌رانی جزء ورزش‌های محبوب آنهاست.

برج سنبله (شهریور)

فرشته پر ذوق و استعداد و کاردان، به دنبال ورزش‌هایی است که انگیزش ذهنی داشته باشد و علاقه زیادی به فیتنس دارند و ورزش‌هایی مثل بسکتبال، ژیمناستیک، یوگا و بدنسازی برای این افراد بسیار مناسب است.

برج میزان (مهر)

افراد متولد این ماه به دنبال ورزش‌های فکری هستند که به صورتی دو نفره انجام گیرد و بتوانند از طریق آنها تعادل خود را محک بزنند. ورزش‌هایی مثل ژیمناستیک، پاتیناژ، هندبال، و اسکیت مناسب حال آنهاست.

برج عقرب (آبان)

عقرب جهنده و مکار، از ورزش هایی لذت می‌برد که جرات آنها را محک بزند و نیاز به استقامت و استراتژی داشته باشد. شطرنج یا دو ماراتن ورزش‌های ایده‌آل برای این افراد است.

برج قوس (آذر)

کماندار پرجرات و پر انرژی در ورزش‌های تیمی و استقامت طلب استعداد زیادی دارند. ورزش‌هایی مثل بیسبال، اسب‌‌سواری، اسکواش، و البته تیراندازی با تیر و کمان برای آنها مناسب است.

برج جدی (دی)

بُز ثابت قدم، ذاتاً تمایل بسیار زیادی به کوه‎نوردی و صخره‌نوردی دارد. ورزش‌های تیمی مثل فوتبال نیز زمینه رقابتی برای آنها فراهم می‌کند که علاقه زیادی به آن دارند.

برج دلو (بهمن)

متولدین این ماه در جدیدترین ورزش‌ها که حتی بیشتر مردم اسمش را هم نشنیده‌اند، شرکت می‌کنند. آنها برای ورزش‌هایی مثل اسنوبورد، موج سواری، پرش با اسکی، و پرش مناسب هستند.

برج حوت (اسفند)

ماهی، آب دوست ما، در ورزش‌های آبی مثل اسکی آبی، ماهیگیری، قایق‌سواری در رودخانه و البته شنا تبحر خاصی دارد.


آيا ميدانيد كه چرا رنگ پوست آدمها باهم متفاوت است ؟

چرا بعضی سفيد و برخی سياهند ؟

در داخل سلولهای پوست رنگدانهای به نام ملانين وجود دارد و اين رنگدانه عامل بوجود آمدن رنگ پوست است . هر چه تعداد اين رنگدانه ها در سلولهای پوست بيشتر باشد ، ‌رنگ پوست تيره تر است.

رنگ پوست هم مانند برخی از مشخصات ديگر مانند رنگ موها ، رنگ چشمها ، و... از والدين به فرزندان آنها ميرسد و ماهمان رنگی ميشويم كه پدر ومادرمان و يااجداد ما هستند.

يك اتفاق جالب اين است كه ملانين در حقيقت نقش محافظت از پوست را بعهده دارد برای همين وقتی زياد در معرض نور آفتاب باشيم تعداد ملانينها زيادتر می شود و رنگ فرد تيره می شود كه به اين حالت برنز گويند.البته عوامل دیگری هم تا اندازه ای موثر هستند مثلا افزایش کاروتن که ماده پیش نیاز ویتامین آ است و در هویج موجود است می تواند پوست را زردتر از حالت طبیعی نشان دهد افزایش جریان خون در پوست به هنگام گرما یا فعالیت زیاد موجب می شود که پوست قرمزتر تز حالت عادی باشد. همچنین کاهش جریان خون پوست بهنگام سرما موجب می شود پوست کبود به نظر برسد

پوست دو قسمت دارد.به قسمت خارجی پوست ایپدرم و به قسمت داخلی پوست درم میگویند،ملانین ها که موجب تغیر رنگ پوست میشوند در لایه اپیدرم قرار دارند.

نام کشورها

نام کشور لقب نام کشور لقب
آرژانتين سرزمين نقره اسپانيا سرزمين ماتادور
اتريش سرزمين دانوب ايتاليا كشور چكمه ای
ايسلند سرزمين يخهای جاويدانی برزيل كشور قهوه
بحرین مرواريد خليج پرو سرزمين اينكاها
تبت بام جهان چاد كشور درياچه
چين كشور آسمانی ژاپن آفتاب تابان
سوئد كشور با سوادها سيلان گوشواره هندوستان
ساحل عاج كشور فيل ها شوروی (سابق) پشت پرده آهنين
شيلی كشور دراز فنلاند كشور هزار درياچه
فلسطين ازض المقدس فيليپين كشور جزيره ها
كنيا كشور مائومائو كوبا كشور شكر
مالدی كشور خوشه ای مصر سرزمين فراعنه
نپال آمال كوهنوردان ونيز ملكه آدرياتيك
هلند كشور گل لاله لبنان كشور دلاوری و مبارزه

منبع: سایتهای اینترنتی

صنم بیاد

داستان

مرد کور

روزی مرد کوری روی پله‌های ساختمانی نشسته و کلاه و تابلویی را در کنار پایش قرار داده بود. روی تابلو خوانده می شد: «من کور هستم لطفا کمک کنید.»

روزنامه نگار خلاقی از کنار او می گذشت؛ نگاهی به او انداخت. فقط چند سکه در داخل کلاه بود.. او چند سکه داخل کلاه انداخت و بدون اینکه از مرد کور اجازه بگیرد، تابلوی او را برداشت، آن را برگرداند و اعلان دیگری روی آن نوشت و تابلو را کنار پای او گذاشت و آنجا را ترک کرد. عصر آن روز، روز نامه نگار به آن محل برگشت و متوجه شد که کلاه مرد کور پر از سکه و اسکناس شده است. مرد کور از صدای قدمهای او خبرنگار را شناخت و خواست اگر او همان کسی است که آن تابلو را نوشته بگوید ،که بر روی آن چه نوشته است؟ روزنامه نگار جواب داد: چیز خاص و مهمی نبود، من فقط نوشته شما را به شکل دیگری نوشتم؛ لبخندی زد و به راه خود ادامه داد. مرد کور هیچ وقت ندانست که او چه نوشته است ولی روی تابلوی او خوانده می شد:

« امروز بهار است، ولی من نمیتوانم آنرا ببینم !!!!! »

وقتی کارتان را نمی توانید پیش ببرید، استراتژی خود را تغییر بدهید؛ خواهید دید بهترین ها ممکن خواهد شد؛ باور داشته باشید هر تغییر بهترین چیز برای زندگی است. حتی برای کوچکترین اعمالتان از دل، فکر، هوش، و روحتان مایه بگذارید؛ این رمز موفقیت است.... لبخند بزنید!

 

 

مانعى در مسير

در روزگار قديم، پادشاهى سنگ بزرگى را در يک جاده اصلى قرار داد. سپس در گوشه‌اى قايم شد تا ببيند چه کسى آن را از جلوى مسير بر می‌دارد. برخى از بازرگانان ثروتمند با کالسکه‌هاى خود به کنار سنگ رسيدند، آن را دور زدند و به راه خود ادامه دادند. بسيارى از آن‌ها نيز به شاه بد و بيراه گفتند که چرا دستور نداده جاده را باز کنند؛ امّا هيچيک از آنان کارى به سنگ نداشتند!

سپس يک مرد روستايى با بار سبزيجات به نزديک سنگ رسيد. بارش را زمين گذاشت و شانه‌اش را زير سنگ قرار داد و سعى کرد که سنگ را به کنار جاده هل دهد. او بعد از زور زدن‌ها و عرق ريختن‌هاى زياد بالاخره موفق شد. هنگامى که سراغ بار سبزيجاتش رفت تا آن‌ها را بر دوش بگيرد و به راهش ادامه دهد متوجه شد کيسه‌اى زير آن سنگ در زمين فرو رفته است. کيسه را باز کرد پر از سکه‌هاى طلا بود و يادداشتى از جانب شاه که اين سکه‌ها مال کسى است که سنگ را از جاده کنار بزند.

آن مرد روستايى چيزى را می‌دانست که بسيارى از ما نمی‌دانيم!

هر مانعى = فرصتی

قبول شدگان بین المللی

اسامی قبول شدگان تک مهارتهای آزمونهای ICDL CORE در آبان ماه

مبانیWindows
فرزانه باباییالناز چهره
صنم فتحی وینارحکیمه عابدی
سکینه حیدریتقی واحد
طاهر فرید جعفریشهریار کریم زاده دلیر
صغری بزرگسینا زمانی
صمد فدائیطناز ملکوتی
بهزاد همت جومریم حبیب پور
المیرا بیرنگافشین صدری
معصومه پورحسیننسیم قبادی
مهین دخت شجاعیمحمد یاری الانق
نسیم قبادیمهدی مقدس زاده برهان
مجتبی فدائیسکینه حیدری
محمد یاری الانقمنوچهر معبودی
فریبا جهانی رادرسول جعفرپور
زهرا سلیمان زادهرضا نعمت الهی
مهدیه ستاریمحمود حاج علیزاده
مرضیه علیرضایینادیا خلخالی
بهناز علیرضاییمجتبی فدائی
گیتی موسویفریبا جهانی راد
سودا کاردارمهدیه ستاری
فاطمه بهمنشسودا کاردار
زیبا مسعودیناهیده خانی کهنمویی
مریم آذری نسبداریوش عطایی
ناهیده خانیWord
فاطمه مهدی پورسیدا چنگ شیری
خدیجه اولاد حاجی قلیژیلا حبیبی
فرشته لیثیندا اصغری
زهرا کوتاهیرحیله کبیری
طاهره سپه بانرضا آقاجانی
مهری ابراهیمی نامدارراضیه زارع
حسن ابریشم بافمریم شبیهی
بهروز ناصریمریم خلیل زاده
داریوش عطایییوسف تقی زاده
بتول معصومیجلیل بیرام زاده
رویا پیشه زارینادره جباری
فریبا سیفی زادهالهام خاکزاد
مریم رهبر نیازیحکیمه عابدی
Internetافشین صدری
مهدیه حبیبینسرین بهرامی
جواد کرمیPowerPoint
الهام خاکزادعلی اسکندری ثانی
نادره جباریسیدرضا باغبان
حکیمه عابدینیما پاک صفت
مریم شبیهیرخساره پری نور
ایرج قلی پورمهدی توانایی
حامد کاظمیفهرام دهقان
راضیه زارعجعفر راضی
تقی واحدسمیرا عظیمی
منوچهر معبودیآرش قراچورلو
رسول جعفرپورسیمین محسنی
طناز ملکوتیمونا کاشی گلزاری
افشین صدریفاطمه مهدی پور
نسیم قبادیالهام ستاری
فریبا جهانی رادAccess
بهروز ناصریایرج قلی پور
Excelسمیرا لاحق سقین سرا
منیژه خلیلی وندفرنوش محمود نوه سی
شیدا چنگ شیریخدیجه زارعی
میترا یوسف آذریوسف تقی زاده
رضا آقاجانیمحمد اسمی
مریم شبیهیرضا آقا جانی
افشین صدریطالب ابراهیمی
مریم خلیل زادهآیلار بیلدرنوتاش
فاطمه روان بد حسین وظیفه شناس
حامد حمیدیفریبا مشتاقیان
شیرین بیرنججلیل بیرام زاده
آرزو کوهیهادی قائمی
فرشته میرزاییعلی اسکندری ثانی
عارفه فیضیانمهدی توانایی
مونا کاشی گلزاریسمیرا عظیمی
فاطمه مهدی پورآرش قراچورلو
صحرا شهابیسیمین محسنی
حامد حمیدی
آرزو کوهی
فرشته میرزایی
عارفه فیضیان
حامد احمدزاده


اسامی دانشجویانی که در آبان ماه موفق به اخذ مدرک ICDL Core گردیده اند.
* محمود اسمی ایرانق* رحیله کبیری بدر
* مهدیه حبیبی* شیرین بیرنج
* هادی قائمی * سمیرا لاحق
* ابراهیم طالبی* فرنوش محمود نوه سی
* صحرا شهابی* ندا اصغری
* صنم فتحی* آرش قراچورلو
* عارفه فیضیان* علی اسکندری ثانی
* فرشته میرزایی* سیمین محسنی
* رضا آقاجانی* حامد حمیدی شفیق
* منیژه خلیل وند* مهدی توانایی
* حامد احمدزاده* سمیرا عظیمی
* آرزو کوهی

معرفی دوره جدید

دوره جامع متره و صورت وضعیت با تعدیل

(به همراه پروژه عملی و حل تمرین در Excel)

شناسه:CIVIL-1 مدت :40 ساعت
پیشنیاز:دانش فنی ساختمان شهریه :1200000 ریال

هدف :توانایی اشتغال حرفه ای در دفاتر فنی پیمانکاری و نظارت

رئوس مطالب :

- آشنایی با انواع قراردادها

-فهرست بها و قیمتها پایه(کلیات و موارد کلی و مهم فصول-مصالح پای کار ضرائب پیمان-دستورالعمل تجهیز و برچیدن کارگاه)

- بررسی نقشه ها و جزئیات اجرایی

- متره و برآورد هزینه های اجرایی پروژه

- تعریف عناوین صورتجلسه نحوه تهیه صورتحساب و ریزمتره ها

- تنظیم صورت وضعیت

- تعدیل

- تاخیرات و تعلیق

تاریخ شروع دوره: 14/9/88


دپارتمان مدیریت و کارآفرینی مجتمع فنی تبریز

پنج استراتژی برای هوشمندانه کار کردن به جای زیاد کار کردن

فکر می‌کنید چند دقیقه ازیک ساعت کاری به طورکامل تمرکز دارید؟ ممکن است این امر شما را متعجب کند که این زمان چقدر کم است. تحقیقات نشان داده است که بیشتر افراد می‌توانند بین ۵ تا ۱۰ برابر در هر ساعت کاری مولدتر باشند. اگر فکر می‌کنید که این گفته اغراق آمیز است می‌توانید این آزمایش ساده را انجام دهید.

بیشتر افراد این توصیه را شنیده‌اند که باید هوشمندانه‌تر کار کنند و نه زیادتر ولی تعداد کمی واقعا از این توصیه پیروی می‌کنند.این روزها بیشتر صاحبان تجارت و مدیران اجرایی برای دستیابی به اهدافشان ساعت‌های طولانی غول کار هستند. اگر شما مجبور شوید ساعت‌های زیادی از یک روز عادی را برای تکمیل کارتان کارکنید سپس کار را اشتباه انجام می‌دهید! در اینجا ۵ استراتژی برای کمک به شما در هوشمندانه‌تر کار کردن به جای بیشتر کارکردن ارائه می‌شود:

1-استراتژی اول: تمرکز

فکر می‌کنید چند دقیقه ازیک ساعت کاری به طورکامل تمرکز دارید؟ ممکن است این امر شما را متعجب کند که این زمان چقدر کم است. تحقیقات نشان داده است که بیشتر افراد می‌توانند بین ۵ تا ۱۰ برابر در هر ساعت کاری مولدتر باشند. اگر فکر می‌کنید که این گفته اغراق آمیز است می‌توانید این آزمایش ساده را انجام دهید. یک دفترچه یادداشت و یک خودکار در کنار خود قرار دهید و شروع کنید به آگاه شدن از سطح تمرکزتان. هر وقت که تشخیص دادید که روی کارتان تمرکز کامل ندارید مدت زمانی را که حواستان پرت بوده است یادداشت کنید. اگر این تمرین را به‌خوبی انجام دهید بعد خودتان را کاملا شوکه خواهید کرد. اگر شما بتوانید مهارت ایجاد تمرکز کامل در ساعت‌های کاریتان را ارتقا دهید، از میزان تولیدتان متعجب می شوید.

2- استراتژی دوم:اهرم

اهرم هنر استفاده از ابزارها جهت افزایش کیفیت کار یا بهره‌وری است. این ابزارها می‌تواند تکنولوژی باشد مثل: نرم افزار‌های کامپیوتری یا می‌تواند استراتژی‌های سازمانی نظیر سیستم‌های بهتر باشد. شما معمولا از چه ابزارهایی برای حداکثر کردن نتایج کارتان استفاده می‌کنید؟ برای مثال فروشنده‌ای که از طریق سمینارها یا کنفرانس‌های تلویزیونی فروش می‌کند، مشخص است نسبت به کسی که فرد به فرد می‌فروشد میزان فروش بیشتری داشته باشد. چه کاری می‌توانید انجام دهید تا زمان، دانش یا مهارت‌هایتان اهرم شما باشند؟

3- استراتژی سوم:تفویض اختیار

یک بخش خاص اهرم عبارت از تفویض اختیار است. یعنی بکارگیری افراد دیگر جهت انجام قسمت‌هایی از کار شما تا وقتتان برای فعالیت‌های سودآورتر آزاد شود. بیایید دوباره به مثال فروشنده نگاهی بیاندازیم. اگر فروشنده خاصی در انعقاد قراردادهای فروش متبحر باشد ممکن است دست به تفویض و واگذاری ‌امور اجرایی فروش زده تا بتواند به عنوان یک فروشنده زمان بیشتری را برای قراردادها اختصاص دهد. اگر سود حاصل از افزایش فروش بیشتر از هزینه واگذاری باشد پس شما سیستم مناسبی دارید. همیشه شنیدن این نکته در بین شکایت‌های صاحبان تجارت که فروشندگان آنها از آینده نگری متنفرند و واقعا در مورد آن احساس بدی دارند باعث تعجب من می شود. در فعالیت‌های تجاری خودم من همیشه افراد آینده نگر حرفه‌ای را استخدام کرده‌ام که در این زمینه قوی بودند و با این کار زمان را برای تیم فروش آزاد کرده تا آنها کاری را که در آن توانمند هستند انجام دهند. فروشندگی! البته این استراتژی سودآور است و همه خوشحال هستند.

4- استراتژی چهارم: مدیریت زمان

من اغلب می‌شنوم که صاحبان تجارت می‌گویند که تعداد کارکنان بخش ‌خصوصی خیلی زیاد است زیرا آنها همیشه ساعت‌های زیادی را تلف می‌کنند تا کار را انجام دهند. نظر من مخالف این موضوع است. اگر شما نمی‌توانید در یک روز عادی کاری، کارتان را انجام دهید پس شما احتمالا فاقد مهارت‌های تمرکز، اهرم و تفویض اختیار(واگذاری) هستید یا یک مدیر که در استفاده از زمان ضعیف است. مدیریت زمان هنر سازماندهی خودتان است تا بتوانید تمام کارهایتان را در یک روز کاری استاندارد انجام دهید. اگر شما مدیریت زمان را با مهارت‌های دیگرتان ترکیب کنید(رئوس مطالب فوق الذکر) سپس شما می‌توانید بهره وری بالایی در یک روز کاری بدست آورید و نیازی به ساعات اضافی ندارید. سازماندهی یک روز از پایان روز قبلی شروع می‌شود. اگر شما این‌کار را هنگام استراحتتان انجام دهید مغزتان به شما کمک خواهد کرد که کارآمدتر باشید. تخمین زده شده که ۵۰درصد از زمان استراحت وقف سازماندهی مغز و ساختار دادن به دانش و تجربیات به دست آمده در طول روز می‌شود.اگر شما کارهای روز بعدتان را برنامه‌ریزی کنید متوجه می‌شوید که فرایند‌های طبیعی ذهن در زمان استراحت با شما کار می‌کنند تا به شما در تحقق برنامه‌هایتان کمک کنند. مبانی مدیریت زمان را یاد بگیرید و هر روز از آنها استفاده کنید.

5- استراتژی پنجم: تمایز قائل شدن بین فعالیت‌ها

من مطمئن هستم که شما قانون۲۰/۸۰ را می‌دانید; ۸۰% از نتایج کارتان از ۲۰% تلاش‌هایتان بدست می‌آید. دلیل اینکه این مساله در مورد افراد زیادی صادق است، این است که آنها نمی‌دانند که کدام تلاششان بهترین نتایج را به همراه می‌آورد. اگر شما نتایج خوب را ثبت کنید، سپس شما می توانید قاعده ۲۰/۸۰ را تغییر دهید تا برای شما به طور موثرتری کار کند. اگر شما می‌دانستید که کدام ۲۰% از فعالیت شما بهترین نتایج را تولید می‌کند سپس شما می‌توانستید خودتان را سازماندهی کنید تا وقت بیشتری را صرف آن کارها بکنید و بنابراین سود‌تان در هر ساعت افزایش می‌یافت. اگر شما خصوصیات ۲۰% از مشتریانتان را که ۸۰% تجارت شما را پوشش می‌دهند می‌دانستید پس شما می‌توانستید آن گروه از مشتریان را مورد هدف قرار دهید. فرانک بتگر با استفاده از قانون ۲۰/۸۰ از یک نماینده بیمه ورشکسته به پردرآمدترین شرکت بیمه در آمریکا تبدیل شد. کتاب او هنوز در دسترس است و ارزش زیادی برای خواندن دارد. استراتژی شما قرار دادن این ۵استراتژی برای کار در تجارتتان است.شما الان ۵ استراتژی دارید، همه کاری که شما باید انجام دهید این است که نگاه کنید به راه‌هایی که می‌توانید این استراتژی‌ها را برای خودتان و تجارتتان به کار گیرید.

گردآورنده :سولماز اصغری

وندالیسم وتاریخچه آن

مقدمه

عصری که ما درآن زندگی می کنیم و روزگار می گذرانیم به عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات نام گذاری شده است و سطح زندگی به پیچیدگی هایی تبدیل شده است که انسان ناخودآگاه در درن خویش فریاد خاموشی را می زند ولی جوانان و نوجوانان این فریاد خاموش را در هر کجای دنیا که هستند جور دیگری تجربه می کنند و شور و شوق جوانان و نوجوانان یک کشور که سرمایه های آن کشور به شمار می آید ، باید طوری با شعور اجتماعی و سلاح توانایی جسمانی و عقلانی عجین شود درآن صورت سعادت آن نسل و جامعه حتمی خواهد بود ،همچنین میل به استقلال طلبی و آزادی با پا گذاشتن به این دوره یعنی جوانی که یکی از خصوصیتهای مهم این دوره است خواسته های جدیدی را در جوانان و نوجوانان مطرح می سازد و از طرف دیگر میل به تبعیت از ارزشهای نوجوانی ،پذیرفته شدن و جذب در گروههای همالان ، فشارهای گروه و میل به ابراز وجود و از طرف دیگر کمبود امکانات ، روابط عاطفی نامناسب و عدم توجه کافی به خواسته ها ونظرات جوان ، بی تجربگی و عدم شناخت کافی او را در یک بحران فکری و آشفتگی روانی قرار می دهد و عوارضی را به بار می آورد و در نتیجه زمینهء گرایش به رفتارهای نابهنجار فردی را می سازد و این رفتار ممکن است به صورتهای مختلفی ظاهر شود .رفتارهای تخریب گرایانه افراد در جامعه بخشی از رفتارهای نابهنجار و پرخاشگرانه است که بدون هیچ گونه بهرهء مادی آن مرتکب می شوند و در بسیاری از شهرها از جمله تبریز روند رو به افزایشی را داشته است و به صورت یک مشکل اجتماعی مطرح شده است که نه تنها سلامتی و اهمیتی جامعه وفرد را به مخاطره می اندازد بلکه هزینه های گزافی را بر جامعه تحمیل می کند. براساس آمارهای گزارش شده مربوط به وندالیسم در برخی کشورها نظیر آمریکا و کانادا ، آلمان ،هلند ، روسیه ، انگلستان ، فرانسه ،استرالیا ،تخریب اموال مدرسه ، علایم ترافیک و تابلوهای راهنمایی ، شکستن شیشهء اماکن خالی از سکنه ، شکستن لامپ خیابانها و پارکها ، تخریب کیوسک تلفن و شکستن دستگاه تلفن عمومی ، قطع سیم برق ، شکستن درختان پارکها وخیابانها و... موارد دیگر از جمله رایج ترین صور رفتار بزهکارانه و وندالیستی در جامعهء مدرن است .

تاریخچه ء وندالیسم :

وندالیسم از ریشه ء وندال گرفته شده است ، نام قومی از طایفه های ژرمنی و تاحدودی اسلاوی بوده اند ودر سرزمین های واقع در دو رودخانهء بزرگ اوردر و ویستول می زیسته اند ، این قوم پادشاهی داشته به نام ژانریک که از سال 428 تا 477 میلادی سلطنت می کرده و در عهد او وندالها که قبلا" سرزمین گل (فرانسه امروزی ) اسپانیا را تصرف کرده بودند به متصرفات روم در افریقا هجوم بردند و کارتاژ را گرفتند و در مدیترانه مستولی شدند . مردم را تاراج کردند و ظاهرا"بر سر راه خود از آبادانی چیزی بر جای نگذاشتند . همین شهرت تاریخی باعث شده که امروزه وندالیسم را به معنی ویرانگری ، وحشیگری و خرابکاری بکار می برند (پاتریس ژانورن ،1367 :28)موزر وندالیسم را کنشی عمدی و آگاهانه می داند که به آسیب رساندن یا تخریب هر چیزی تمایل دارند که دارایی دیگران محسوب می شود ، پاتریس ژانورن وندالیسم را نوعی روحیه ء بیمارگونه می داند که تخریب تلفن های عمومی ، صندلی های اتوبوس های شهری و مترو و ترن و نظایر اینها تمایل دارند به اعتقاد وی وندالیسم در این معنی از بلهای جامعه های امروزی است و در گذشته دیده نشده است . وندالیسم قدیم هجوم های وحشیانه خود چیزهایی را ویران می کردند که خود آنها را نساخته بودند اما همتایان امروزی آنان به نابودی چیزی کمر بسته اند که از آن جامعه ء خودشان است .(ژانورن ، 1367 :28)

وندالیسم به مثابه یک آسیب اجتماعی :

در مباحث جامعه شناسی انحرافات ، پاتولوژی pathology یا آسیب شناسی را علم مطالعه و بررسی کارکردهای مختل سیستم ها ، بخش ها و اجزاء در سیستم مختلف ارگانیکی ، فیزیولوژیکی ، بیولوژیکی ، فیزیکی و اجتماعی تعریف کرده اند . جامعه شناسی این واژه را از فرهنگ پزشکی جهت اشاره به دردها و بیماریهای اجتماعی به عاریت گرفته اند هر نوع انحراف از نرم اجتماعیsocial norm و هر نوع اختلال در کارکرد نظام اجتماعی social system را به گونه ای به مبحث آسیب شناسی اجتماعی social pathology ربط داده اند و مباحث مربوط به انحرافات ، نابهنجاریها ، اختلالات رفتاری ، بزهکاریها و بطور عام مسایل و مشکلات اجتماعی را تحت بحث کلی تری بنام درد شناسی یا آسیب شناسی اجتماعی مطرح می کنند . از این منظر وندالیسم را به مثابه یک آسیب یا درد اجتماعی می توان تلقی کرد . میلز وندالیسم را کشاکش میان اخلاق ورسوم ، ارزشها و منافع گروههای اجتماعی زمینهء پیدایی انواع صور بزهکاری ، کژرفتاری و یا آسیب اجتماعی فراهم می سازد . زمانی که یک نظام اخلاقی مورد تغییر و یا تهدید قرار می گیرد افرادی که نظام اخلاقی موجود حافظ منافع آنهاست در ممانعت از تضعیف یا تغییر ان کوشا می شوند در مقابل گروه دیگری خواستار دگرگونی و فروپاشی آن می شوند نتیجتا" بین دو گروه اجتماعی تعارض وتضاد برخورد وستیزه در می گیرد و زمینهء مساعدی برای پیدایش آسیب های اجتماعی خاص فراهم می شود .(محسنی تبریزی ،1383 :25و 26)

وندالیسم به مثابه معضل یا مسئله ء اجتماعی :

وندالیسم نه تنها، به عنوان یک کجروی و رفتار بزهکارانه بلکه به عنوان یک معضل یا مسئلهء اجتماعی در بسیاری از جوامع مطرح شده است .

از نظر باتامور مسئله اجتماعی از روابط انسانی است که خود جامعه را بطور جدی تهدید می کند و با تحقق تمنیات مهم گروه کثیری از مردم ممانعت می نماید . (باتامور ، 1357 :379)

آلن بیرو در فرهنگ علوم اجتماعی متذکر می شود :

اصطلاح مسئله اجتماعی فاقد محتوی دقیق است : اولا" این اصطلاح می تواند وضع یا شرایط کلی اجتماعی را که دشواری خاصی پدید آورده یا ساخت های اقتصادی نامطلوبی را که صورت نهادی یافته اند بیان کند. ثانیا" همچنین این اصطلاح می تواند در شرایط و اوضاع خاصی به کار رود که نیاز به بهسازیداشته باشند در این صورت مسائل اجتماعی ناشی از وجود عدم تعادل هی جزئی و مشکلات یا بن بست هایی که خروج از آن برای افراد محروم امکان پذیر نیست مطمح نظر قرار می گیرند . (بیرو ، 1375 :372)

یک مسئلهء اجتماعی زمانی اجتماعی تعریف می شود که مردم آن جامعه ، آن را بعنوان یک معضل و یا یک مشکل اجتماعی تعریف کنند . از این رو ماهیت مسائل اجتماعی برمی گردد به تعریفی که مردم ، مسئولین ، نیروهای انتظامی ، پلیس ، مددکاران اجتماعی ، دستگاههای قضایی و ... از آن مسئله بدست می دهند .(محسنی تبریزی ، 1383 :36)ستیز و برخورد بین اخلاق و روسوم اخلاقی دو نسل نیز می تواند عاملی برای پیدایش اجتماعی گردد وقتی نظام اخلاقی مورد تغییر و تهدید قرار می گیرد یا در مرحله ء تجزیه واقع می شود .افرادی که نظام اخلاقی موجود حافظ منافع آنهاست ، در جلوگیری از تغییر آن می کوشند و در مقابل عدهء زیادی خواستار دگرگونی آن می گردند و در نتیجه بین دو گروه اجتماعی ستیزه و برخورد در می گیرد و زمینهء مساعدی برای پیدایش مسائل اجتماعی خاصی فراهم می شود ارتباط و وابستگی متقابل امور اجتماعی موجب می شود که یک مسئله اجتماعی به پیدایش مسئله اجتماعی دیگر کمک کند .(محسنی تبریزی ،1383 :38)

وندالیسم به مثابه یک انحراف وکجروی اجتماعی :

در آثار و منابع مربوط به انحرافات و کجروی های اجتماعی ، وندالیسم به عنوان یک بزه و از انواع جرائم خرد مطرح شده است . جامعه شناسان وعلمای علوم اجتماعی خصوصا" پیروان مکتب جامعه شناسی نظم social order theory و کارکردگرایی functionalism بر این باورند که حیات اجتماعی برواقعیتی به نام هنجار اسوتار است . هنجارها قواعد رفتار اجتماعی به شمار می آیند مه اجرای اصول و قواعد رفتاری هر جامعه را تضمین می کنند . بقاء و استمرار حیات هر جامعه در گرو متابعت اعضاء و جامعه از هنجارها و ارزشهای فرهنگی مقرره است در همهء افراد به یکسان از هنجارها و ارزشهای اجتماعی پیروی نمی کنند . از این رو جامعه متابعت کنندگان هنجارهای اجتماعی را همنوا و ناقضین آنها را ناهمنوا می نامند . از میان اشخاص نابهنجار کسانی که رفتار ناهنجارشان تداوم داشته و دیرگاهی دوام آمور کجرو یا منحرف و رفتار آنان کجروی یا انحراف اجتماعی نامیده می شود . (آگ برن و نیمکف ، 1353 :253)

منابع :

آگ برن ونیمکف ، زمینهء جامعه شناسی ، ترجمه آ. ح .آریان پور ، انتشارات جیبی ، 1353 .

بیرو ، آلن ؛ فرهنگ علوم اجتماعی ، ترجمهء ساروخانی ، باقر ، کیهان ، 1375 .

ژانورن ، پاتریس ؛ وندالیسم ، بیماری جهانی خرابکاری ، ترجمه ماهان ، فرخ؛ مجله دانشمند ، تهران شماره پی در پی 299، شهریور 1367.

محسنی تبریزی ، علیرضا ؛ وندالیسم ، انتشارات آن ، 1383.

گردآورنده :خدیجه خدایی

گشتی در دنیای اینترنت

www.qoqnoos.com

این سایت به معرفی مشاهیر هنر و هنرمندان معاصر ایران می پردازد و با دسته بندی گروههای مختلف هنری ابتکار جدیدی را ارائه داده است . در حال حاضر اطلاعات مربوط به بیش از 450 نفر از هنرمندان در این سایت قرار گرفته است.

www.shortfilm-ir.com

این سایت به زبان انگلیسی بوده و به انجمن سینمای جوان تعلق دارد .انجمن سینمای جوان جشنواره های فیلمی را برای علاقمندان به تهیه فیلم های کوتاه برگزار می کند.فیلم های تهیه شده توسط این انجمن در جشنواره های خارجی مختلف شرکت می کنند.

www.30nema.com

در این سایت اخبار جدید از هنر هفتم و تصاویر مربوط به فیلم را می توانید مشاهده نمایید.همیچنین جدیدترین فیلم های در حال اکران را نیز معرفی می نماید.

www.fajrfestival.ir

این سایت ،سایت رسمی جشنواره بین المللی فیلم فجر می باشد که به دو زبان انگلیسی و فارسی می باشد .شما می توانید آخرین اطلاعات و اخبار مربوط به جشنواره را از این سایت دنبال کنید.

www.cinemaema.com

سینمای ما هر هفته یکی از فیلم های روی پرده را به عنوان فیلم هفته انتخاب می کند و به طور مجزا به پرسش نقدها،اخبار و عکس های این فیلم می پردازد همچنین می توانید در این سایت جدول فروش روزانه فیلم های در حال اکران و معرفی فیلم های در حال اکران آینده را ببینید.

پریسا مرادی

نکته ها و قطعه ها

به نام خدا

اوج و فرود

سنگها از کف طفلان خوردهجان ز صد گونه بلا در برده
سالها زیسته افزون زشمارشکم آکنده از گند و مردار

عقاب بلند پرواز که در پی چاره مرگ است وقتی زاغ را بر سرشاخ می بیند از اسمان بشتاب بسوی زمین فرود می آید و ناگزیر برای حل معمای مرگ خویش و طول عمر زاغ به جانب او می رود و چنین می گوید:

گفت کای دیده زما بس بیداد با تو امروز مرا کار افتاد
مشکلی دارم اگر بگشایی بکنم هر چه تو می فرمایی

و اما واکنش زاغ در برابر عقاب :

پاسخ او اظهار خدمتگذاری است اما در دل او دورنگی و نفاق خانه دارد. می داند که عقاب قوی پنجه را اکنون نیازمندی، زار و زبون کرده است، بنابراین احتیاط را نباید از دست داد بالطبع رفتار او نمودار احوال همه موجودات کم توان است، که در برابر قوی دستان جز توسل به چاره گری و مداوا و احیاناً خوش آمد گویی راهی پیش روی خود نمی بیند.

گفت :

ما بنده درگاه توایمتا که هستیم هواخواه توایم
بنده آماده بُوَد ، فرمان چیست ؟ جان به راه تو سپارم ، جان چیست؟
دل چون در خدمت تو شاد کنم ننگم آید که ز جان یاد کنم
این همه گفت ولی باز دل خویش گفتگویی دگر آورد به پیش
کاین ستمکار قوی پنجه کنون از نیاز است، چنین زار و زبون
لیک ناگه چو غضبناک شود زو حساب من و جان پاک شود
دوستی را چو نباشد بنیادحزم را باید ، از دست نداد
در دل خویش چو این رأی گزید پر زد و دورترک جای گزید

عقاب شهپر توانا و پنجةشکارگر و منقارتیز، اینک بر اثر پیری با افسردگی خاطر سخن می گوید. و آهنگ کلامش توان دیگری دارد و چون زمان گذشته و مرگ چاره ناپذیر است.لحنش آرام و تأمل انگیز است و راز درازی عمر را از زاغ جویا می شود !

زار و افسرده چنین گفت عقابکه مرا عمر حبابی است بر آب
راست است این که مرا تیز پر استلیک پرواز زمان تیز ترست
من گذشتم بشتاب، از در و دشت بشتاب ، ایام از من بگذشت
گر چه از عمر، دل سیری نیست مرگ می آید و تدبیری نیست
من و این شهپر و این شوکت و جاهعمرم از چیست بدین حد کوتاه؟
تو بدین قامت و بال ناسازبه چه فن یافته ای عمر دراز ؟
پدرم از پدر خویش شنیدکه یکی زاغ سیه روی پلید
با دو صد حیله به هنگام شکارصد ره از چنگش کردهَ ست فرار
پدرم نیز به تو دست نیافتتا به منزلگه جاوید شتافت
لیک هنگام دم باز پسین چون تو بر شاخ شدی جایگزین
از سرِ حسرت ، با من فرمود کاین همان زاغ پلید است که بود !
عمر من نیز به یغما رفته استیک گل ازصد گل تو نشکفته است
چیست سرمایه این عمر دراز ؟رازی اینجاست، تو بگشای این راز

از این پس زاغ مجال ظهور و بروز و ابراز شخصیت می یابد، و ......

ادامه دارد

رحیم حاتم خانی

آیا میدانید

 • متداولترین نام در دنیا محمد است.
 • زبان قویترین ماهیچه در بدن است.
 • روز تولد شما حداقل با ۹ میلیون نفر دیگر یکی است.
 • ستاره دریایی مغز ندارد.
 • انسانهای راست دست به طور میانگین ۹ سال بیش از چپ دستها عمر میکنند.
 • مورچه ها بعد از مرگ در اثر سم پاشی به پهلوی راست میافتند.
 • گربه ماهی بیش از ۲۷۰۰۰ عضو چشایی دارد.
 • فندک قبل از کبریت اختراع شد
 • قریبا ۶۵ درصدوزن انسان را اکسیزن تشکیل میدهد
 • مار می تواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند.
 • هر چشم مگس دارای ۱۰ هزار عدسی است.
 • ۳۵۰ هزار نوع کفشدوزک در جهان وجود دارد.
 • وقتی عطسه می کنید قلب شما به اندازه یک میلیونیم ثانیه می ایستد.
 • هر تکه کاغذ را بیش از 9 بار نمی توان تا کرد.
 • تنها غذایی که فاسد نمی شود عسل است.
 • حلزون می تواند سه سال بخوابد.
 • قرنیه ی چشم انسان خون ندارد.
 • فقط قورباغه های نر قورقور می کنند.

 • رنگ شناسی

  انسان امروزی درك كرده است كه هرآنچه در و جودش به صورت بیماری ظاهر می شود ، درمان آن نیز باز از درونش مقدور و میسر گردیده . انسان امروزی در كنار یافته ها در كنار یافته ها و كشفیات علم پزشكی و از طرفی درك واقعیات وجودی خود در برابر افق وسیع قرار گرفته كه هر لحظه برای رسیدن به مو هبات آن تلاش می كند و باور داریم كه انسان در سالهای آینده به آنچه كه برایش بعید بوده است نائل خواهد آمد.رنگ درمانی یا درمان دردها به وسیله رنگها مقوله ایست كه به علم پزشكی پیشرفته امروزی مربوط می شود ، درد در بدن انسان ایجاد می شود و و درمانش نیز در خود انسان و در جهان هستی است .لذا تأثیر پذیری از رنگها برای درمان مشكلات فیزیكی وروانی مقوله ایست كه امروزه درمیان روانشناسان تثبیت شده و ازاین طریق بسیاری از مشكلات را درك می نمایند و تلاش وافری در رفع آن می كنند و از طرفی شخصیت فرد و قابلیت های آن نیز به وسیله رنگها مشخص می شود .

  دراینجا درك خواهید كرد كه چگونه می توان به ازرنگها چگونه می توان دررفع مشكلات و بیماریها چاره جست :

  مفاهیم موجود در رنگها:

  سفید

  رنگ سفید در بنیه تمامی طیفها نهفته و مجتمع شده است .درسایه این رنگ ، سیستم انرژی فرد تمیزتر می شود و فرد می تواند خودش را از آلودگیها نجات دهد . رنگ سفید متظاهر كننده احساسات نبوغ و استعدادهای بالقوه فرد بوده و رنگی است كه نبوغ و توانائیهای فرد را تقویت نموده و برای تمامی بنیه های رنگی مناسب تشخیص داده می شود . سئا نسهای درمان را كه شروع می كنید ، یهتراست با این رنگ آغاز نموده و اگر كارتان نیز به پایان رسید ، بازبااین رنگ خاتمه بدهید.این رنگ باعث می شود كه شما بتوانید توازن انرژی ونیرو را در رد مورددرمان فراهم آورید و از طرفی باعث می گردد كه نیرو و توان وروحیه را به فرد مورددرمان تزریق نمائید . یكی دیگراز خصوصیات رنگ سفید این است كه اگر با رنگ ها ی دیگر آمیخته شده و بكار گیرد بسی نیرو مندتر شده و تأثیراتش افزونتر خواهد شد.

  سیاه

  رنگ سیاه نیز به مانند سفید در تمامی طیفهای نوری متمركز و مجتمع شده است . سیاه در ورای پرده ای درهم ریخته و آشفته مخفی گردیده است . بسیاری از افرا د از این رنگ به عنوان رنگ درمان كننده احتراز می جویند ولی در اثنای درمان به وسیله رنگ ها گاهگاهی از رنگ سیاه استفاده می نمایم .زیرا بارها دیده ام كه این رنگ دربرخی موارد بسیار مفید می باشند . این رنگ درزمانی كه فرد دچار مشكلات روحی شده و بسیار آشفته حال است می تواند حالت آرام بخش و حفاظت كننده را ایفاء نماید . این رنگ باعث می شود كه احساسات زنانه درافراد به حركت بیفتد و همین امر باعث می گردد كه در وجودشان انرژی مغناطیسی نیرو مندی را حس نمایند . باز هم رنگ سیاه از جمله رنگ های موثری است كه بایستی توجه شود كه به اندازه مناسب مورد استفاده قرار گیرد . زیرا اگر رنگ سیاه در لباسهای مورد استفاده به وفور مورد استعمال قرار گیرد باعث میگردد كه فرددچار افسردگی گردد.بهترین راه برای بهره برداری از رنگ سیاه آن است كه رنگ را به همراه سفید مورد استفاده قرار داد .تاثیرات منفی هر دو رنگ باعث می شود كه حالات متعادلی ایجاد شود كه همین حالت منجر به فرد از درون آرامش یابد و عدم تعادل و توازن وی نیز از بین میر ود . رنگ سیاه باعث می گردد كه رفتارهای ناشی از غیر شعور افراد ه نظم سوق یبند كه همین امر سبب قالب گیری منطقی افراد درخصوص رفتار و اندیشه می شود. برای رسیدن به این نتیجه بهتر است رنگ سیاه را به تمام بر تن نكنید و حتماً چیزی از لباستان را به رنگ سفید انتخاب نمائید.

  قرمز یا سرخ

  رنگ قرمز به سبب احراز انرژی شدید در خود باعث می گردد كه تحریكات و احساسات فیزیكی و عوامل و اسباب فیزیكی فرد را بیدار سازد و همین بیداری آنها را به شدت به فعالیت وا میدارد . همین رنگ می تواند سرما خوردگی ، ناراحتیهای گردش خون و وجود عفونت در نایژه ها و ریه ها مفید واقع می شود و آنها رادرمان می نماید . اما ناگفته نماند كه این رنگ احساسات مربوط به انتقام ، كینه ، بی منطقی ، جسارت ، عشق و سكس را نیز تهیج می نماید .اگرمقداررنگ قرمز بیشتر مورد استفاده قرار گیرد منجر به ناملایمات احساسی و افسردگیهای ناپایدار می شود . علاوه براین باعث افزایش فشارخون در انسانها می شود . به طور خلاصه رنگ قرمز باعث می شود كه حرارت و دمای بدن انسان بیشتر شود و گردش خون و جریان آن را سریعتر می سازد و برای افرادی كه دارای فشار خون پائینی هستند مفید خواهد بود.

  نارنجی

  این رنگ سمبل نشاط و شادمانی و از طرفی نشانه دانش و آگاهی است . اسن رنگ احساسات اجتماعی بودن و شدن را افزایش داده و فعالیت اجتماعی را در افراد تقویت می كند. موثرترین بخش بدن انسان سیستم عضلانی و ماهیچه ای انسان است كه به سرعت ازاین رنگ تاثیر می پذیرد. استفاده افراطی ازرنگ نارنجی سبب نامتعادلی و ناهماهنگی درسیستم عصبی افراد می شود . به همین دلیل توصیه می شود كه این رنگ به همراه سبز و یا آبی مورد استفاده قرار گیرد اعضای مختلفی از جمله طحال ،غده پانكراس ، معده ، روده ها و كلیه ها از این رنگ متأثر می شودو اگر ناراحتی ها یی دراین قسمت ها ایجاد گردد رنگ نارنجی موثر باشد.ناراحتی و افسردگی های شدید نیز می توانند به وسیله رنگ نارنجی درمان شوند . برای رفع ناراحتی های گذرا درسیستم گوارشی نیز استفاده از رنگ نارنجی مفید می باشد

  زرد

  تاثیرگذارترین نقطه ای كه در بدن انسان می تواند از رنگ زرد متاثر شود ذهن آدمی است .تمامی فعالیت های ذهنی فرد به وسیله نیروی رنگ زرد به حركت در می آید از طرفی برای از بین بردن ناملایمات روحی و یاس ونا امیدی رنگ زرد مفید واقع می شود ، زیرا نیروی رنگ زرد به فرد امید واری و خوش بینی و اعتماد به نفس میدهد.سیستم عصبی ، معده ،روده ها ، كلیه ها و تمامی جهاز هاضمه تحت تاثیراین رنگ قراردارند واگر ناراحتی در آنها ایجاد شود به وسیله رنگ زرددرمان میگردد.

  سبز

  رنگ سبز حالت آرام بخشی دارد و به عنوان سمبل شفقت ، مهربانی و متعادل بودن روح وروان و رفتار به شمار می رود .این رنگ از طرفی دل رحمی ، مهربانی و مودت و دوستی را در انسانها افزایش می دهد. یكی دیگر از خصوصیات این رنگ تعدیل بخشی در حرارت و تب بدن است .مهمترین نقطه ای كه ازرنگ سبز متاثر می شود چاكرای قلب است . این حالت باعث می گردد كه ناراحتی های قلبی ، فشار خون زیاد یا كم ، سردردهای ناموزون و ناهماهنگ ، میگرن ، بی حالی و سستی بدن و همچنین رنگ پریدگی از طریق رنگ سبز درمان می شوند.رنگ سبز نبایستی دردرمان بیماریهایی از قبیل سرطان و یا بیماریهای غده ای از آن استفاده كردزیرا باعث پیشرفت و توسعه این بیماریها می شود.

  آبی

  رنگ آبی باعث می شود كه فشار خون بالا كاهش یابد ودررفع ناراحتی ها و بیماریهای گلو وحنجره مفید واقع می شود.استفاره از رنگ آبی دردرمان بیماریهای مربوط به آسم ، آبله مرغان ، زردی (یرقان)،رماتیسم بسیار مفید است .

  لاجورد

  این رنگ در حقیقت نوع تیره تر وغلیظ تر رنگ آبی است . این رنگ دررفع بیماریهای روحی و فیزیكی بسیار مفید می باشد. نیروهای خالی این رنگ بخوبی خون را تمیز كرده و شستشو می دهد. از این جهت بسیاری توكسینها (سمومی كه به وسیله میكروبها تولید می شوند ) از طریق این رنگ از بدن و گردش خون خارج می شود . این رنگ تعادل و توازن لازم را درمیان دو نیمكره مغر ایجاد كرده و تاثیرات مثبتی می گذارد. این رنگ دررابطه با چهره انسان بسیار موثر است و تمامی سینوسها ی صورت را تحت تاثیر نهاده و اگر در بخش های مختلف صورت ا ز جمله اطراف چشمها ، گوش ، بینی ، دهان ، گونه ها ناراحتی هایی مشاهده گردد می توان برای بهبود از رنگ لاجوردی استفاده نمود.

  کبود

  رنگ كبود بسی متفاوت تر از سایر رنگها ، بخش اسكلت و استخوان بندی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.انرژی رنگ كبود در درمان انواع بیماری های سرطانی موثر است ، مخصوصاً در التهاب و عفونت دنده های قفسه سینه و یا جراحیهای استخوانی بسیار مفید واقع می شود . همچنین رنگ كبود در رفع مشكلات سیستم گوارشی و هضم و جذب مواد معدنی و ویتامینها در بدن مفید می باشد.

  صورتی

  رنگ صورتی می تواند باانرژی خود احساسات مربوط به مهربانی ، شفقت ، حامی ، یكرنگی ، صراحت ، عشق ، اعتمادو ایمان به آنچه كه لازم است را تقویت می بخشد. رنگ صورتی به واسطه داشتن نیروی خاص ، غده تیموس را تحت تاثیر قرارداده وانسان را دارای نیروی بخشندگی و با عاطفه می سازد . در تداعی معانی و خاطرات نیز وجود این رنگ مفید واقع می گردد. به طور خلاصه رنگ صورتی در رفع كدورت ، ناراحتی های عصبی ، خشم و آرامش رفتاری بسیار مفید بوده و حالت موثری دارد.

  زرد لیمویی

  این رنگ افزایش قدرت فعالیتهای مغزی بسیار مفید است و خصوصیت سرعت بخشی به انتقالات اطلاعات مغزی را دارد. یعنی این رنگ باعث می شود كه فرد آنچه را كه فرا گرفته سریعاً حلاجی كرده و تحلیل و تجزیه را انجام دهد و به نتیجه برسد . این رنگ كه مقدار اندكی رنگ سبز را نیز در خود احتواء دارد ، باعث می شود كه بدن از برخی میكروبها عاری شده و سلامت خود را باز یابد . انرژی موجود دراین رنگ ، باعث توسعه و پیشرفت و تضمین سلامتی با فتهای بدن و استخوانها و مخصوصاً مغز استخوانها می شود.

  زرد طلایی

  این رنگ سیستم رفع كدورت و بخشندگی را در وجود آدمی پرورش داده و تقویت می بخشد . از طرفی رابطه متعادل میان واكنشها و فونكسیونها ی بدن آدمی را نیز به طور مداوم تأمین و تضمین كرده و روح آرامش و عفو را درانسان ایجاد می نماید . این رنگ نیز مانند رنگ سرخ درانسان هیجانات زیادی را ایجاد می نماید.

  آبی آسمانی

  این رنگ با میزان استفاده اكسیژن در یدن د رارتباط است . این ر نگ به شدت حالت گند زدایی و میكروب كشی داشته و بدن انسان به كمك این رنگ می تواند تمامی ناراحتی های مربوط به آشفتگی روحی ، ناملایمات روانی ، افسردگی و ناراحتی های ذهنی رااز بین ببرد . رنگ آبی آسمانی و انرژی موجود درآن باعث می شود كه تمامی شرایط مؤثر و منفی كه مغز را دچار خود می سازند ، از بین برود.

  آبی نیلی

  رنگ مذكور مهمترین رنگی است كه با نرژی خود تمامی بدن را تحت تاثیر قرار داده و آرامش و تسكین لازم را به آن می بخشاید و درواقع بدن را سرپا نگه می دارد. این رنگ دررفع تب شدید بسیار مفید بوده و حالت آرامبخش دارد.

  سرمه ای روشن

  این رنگ كه حالت غلیظ و تیره آبی است و از دورنگ آبی و سبز ایجاد می شود ، بهترین انرژی را در رفع بحرانها و ناراحتی های روحی دارد. این رنگ به واسطه تركیبی از دو رنگ سبز و آبی ، خصوصیات این دورنگ را نیز در خود داشته و انرژی های آنها را بربدن موثر می نماید.این رنگ روح نشاط و فعالیت را به انسان بخشیده و میكروبها را از بدن وحتی توكسینها را نیز دفع می نماید .این رنگ در حفظ سلامتی پوست بیمار مفید است و دفع خستگی های جسمانی و ناراحتی های مربوط به گوش نیز نافع بوده و انرژی آن مؤثر می باشد.

  افلاطونی (کبود روشن)

  انرژی چنین رنگی از بسیاری جهات سیستم فیزیولوژیكی بدن را تحت تأثیر قرارداده و یكی از رنگهایی است كه بایستی انرژی آن با درایت و دقت مورد توجه قرارگیرد . زیرا این رنگ به دلیل داشتن انرژی های حاصل ازرنگ های بسیاری كه تركیب یافته است دارای انرژی بسیار نیرومندی می باشد و استفده زیاد و افراطی از آن باعث می گردد كه فرد دچار ناراحتی های روحی و روانی شود . این رنگ به واسطه داشتن تن زیادی از رنگ قرمز موجبات سردرد، ناراحتی های میگرنی و واكنشهای عصبی را فراهم می آورد. اما با تمام این خصوصیات دردرمان بیماریهای سرطانی و كوچك كردن و مانع شدن ازرشد تومورها بسیار مفید است و از طرفی تب شدید را دفع می كند.

  نقره ای

  این رنگ نیز مثل رنگ سفید اگر بارنگهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد ، تأثیرات انرژی بیشتری رابر بدن گذاشته و نتایج مفیدی دارد . دردرمان بیماریهایی كه ریشه متافیزیكی دارند، استفاده از انرژی رنگ نقره ای بسیار شایسته خواهد بود.از طرفی انرژی این رنگ قدرت نبوغ ، خلاقیت و تفكر را در انسان افزایش می دهد و به مثابه همین قدرت و توانایی پیش بینی وحدث و گمان منتهی به نتیجه را نیز زیادتر می نماید.

  قهوه ای

  رنگی است كه تأثیرات آن دردرمان بسیاری از بیماریها انكارناپذیر است . این رنگ فرد را در بسیاری از جهات و مخصوصاً از حیث ذهنی و احساسی تحت تأثیر قرار می دهد. این رنگ به واسطه داشتن انرژی خاص خود باعث می شود كه انسان تحت تأثیر قرار گرفته و فردی اجتماعی شود و بینش و رفتار فرد رادرقبال جامعه متعادل می نماید. به عبارتی روشن تر ، باعث می گردد كه انسان گامهای استوار و مستحكمتری را بردارد و عزم را در انسان جازم تر می سازد.

  گردآورنده:صنم جاجایی

  جایگاه آکواریوم در معماری داخلی:

  وجود آشفتگی در زندگی شهری و صنعتی امروز ضرورت ایجاد آرامش را دو چندان می کند ، برای دستیابی به این مهم روشهای متعددی در پیش روی ما قرار دارد و تنها با باز کردن چشم سومی می توان بر این مقوله تسلط یافت یکی از روشهای رسیدن به آرامش دسترسی به محیط طبیعی است ، متاسفانه امروزه با گسترش زندگی آپارتمانی رابطه انسان با طبیعت به میزان قابل توجه ای قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا این خلاء بزرگ را با کشاندن گوشه هایی از طبیعت به محل زندگی خود پر کند . در کشور های توسعه یافته آکواریوم جزئی از دکوراسیون داخلی منازل ، فروشگاه ها و اماکن تجاری بشمار می رود . روانشناسان معتقدند 15 دقیقه تماشای آکواریوم می تواند انسان را به مدت 48 ساعت شاداب نگه دارد و بر تمرکز افراد جهت یادگیری بیافزاید. گذشته از آن آکواریوم می تواند به زیبایی معماری داخلی بنا کمک شایانی کند ، البته رعایت اصول صحیح در بکار گیری آکواریوم بسیار مهم و قابل اهمیت است .بسیاری از معماران و طراحان داخلی تنها به پیشبینی مکانی برای قرار گیری آکواریوم بسنده می کنند و از محدودیت استفاده آکواریوم در محیط های خاص غافلند . بکار گیری غیر اصولی آکواریوم نه تنها به زیبایی فضا کمک نمی کند بلکه با رشد جلبکها منظر زننده ای را ایجاد می نمایند.بنابر این جهت طراحی و تعبیه آکواریوم در طرح خود میبایست عوامل زیر را مورد توجه قرار داد :

  انتخاب گونه زیستی آکواریوم

  آکواریوم ها را می توان به چهار گونه استوایی ، مرجانی ( آب شور ) ، رودخانه ای و مردابی طراحی کرد ، انتخاب گونه ای خاص به شرایط اقلیمی مکانی که آکواریوم در آن قرار می گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوایی مستلزم و جود نور طبیعی مناسب و دمای معتدل است .در اینجا بصورت جداگانه گونه های مختلف را مورد بر رسی قرار می دهیم.

  طراحی آکواریوم استوایی

  همان طور که قبلا" گفته شد ساختار آکواریوم استوایی به گونه ایست که نیازمند نور زیاد و دمای مناسب است ، البته نور بیش از حد نیز باعث رشد نا متجانس جلبکها می شود و به ظاهر آکواریوم لطمه زیادی می زند . در طراحی اکواریوم استوایی از گیاهان آبزی بصورت فشرده استفاده نمایید و سعی کنید حتی الامکان تمامی نقاط آکواریوم را پوشش دهید . از گیاهان استوایی می توان والیز نریا ، کریپتون و برگ سیبی را نام برد . دمای مناسب برای این گونه 28 تا 32 درجه سانتیگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهیان است ، گوپی ، آنجل ، بلک ویدو ، نئون و انواع تترا ها ماهیان آکواریوم استوایی را تشکیل می دهند .

  طراحی آکواریوم مرجانی

  همان طور که از نامش پیداست ، آکواریوم مرجانی محیطی پوشیده از مر جان ها و صدف های در یایی است .آب این گونه شور است و می بایست از ماهیان آب شور ( دریایی ) استفاده کرد . دلقک ماهی ، آنجل آنتن دار ، خفاش ، خروس دریایی می توانند به عنوان ماهیان این گونه انتخاب شوند.

  طراحی آکواریوم رود خانه ای

  همه می دانیم که رودخانه ها پوشیده از قلوه سنگ و صخره های سنگی هستند ، بنابر این سعی کنید آکواریوم را به شکل کف رود خانه طراحی کنید ، استفاده از تعدادی صخره کوچک آکواریوم را به محیط طبیعی نزدیکتر می کند . بهتر است در آکواریوم رودخانه ای از ماهیان گوشتخوار استفاده کنید ، ماهیان مناسب این محیط اسکار ، دراگون ، کارد ماهی ، و انواع سیچلاید ها هستند .استفاده از گیاه در این آکواریوم پیشنهاد نمی شود زیرا معمولا" توسط ماهیان نابود و ریشه کن می شوند . دمای مناسب برای این گونه 22 تا 28 در جه سانتیگراد با نور ملایم است .

  طراحی آکواریوم مردابی

  ماهیان مناسب این گونه را فایتر ، کت فیش ، پوزه خرگوشی و گورامی ها تشکیل می دهند . گیاه گندمی نیز مناسب ترین گیاه برای این آکواریوم است.بر خلاف تصور مردم ما راه اندازی و نگهداری یک آکواریوم بسیار ساده است و نیازمند داشتن تخصص خاصی نیست . خوشبختانه در ایران به میزان قابل ملاحضه ای فرهنگ نگهداری آکواریوم رشد کرده است و افراد زیادی به پرورش و نگهداری این موجودات دوست داشتنی روی آورده اند.

  افرا شهابی

  اسرار آمیزترین مناطق جهان

  در مجله این ماه سه مکان را به عنوان مرموزترین مناطق جهان به شما معرفی می‌کنیم، البته مکانهای مرموز بیشتری در سراسر زمین وجود دارند که ذهن ما را تسخیر کرده اند؛ چراکه انگار از جهان دیگری آمده اند!

  استون هنج

  استون هنج یکی از معروف‌ترین مکانهای اسرارآمیز جهان به شمار می‌آید. این مجسمه‌های غول پیکر سنگی چه ویژگی‌هایی دارند؟ چرا این مکان باعث ایجاد بحث و جدلهای فراوان در جامعه علمی‌ شده؟ استون هنج بنای تاریخی سنگی که در سالسبری انگلستان جنوبی واقع شده عمدتا دربرگیرنده 30 سنگ قائم می‌شود (یا سارسن‌ها، که هر کدام بیشتر از 10 فوت ارتفاع و 45 تن وزن دارند) این سارسن‌ها با 30 نعل درگاه که به صورت افقی و تخت رویشان قرار دارند تشکیل یک دایره متصل را داده‌اند. در داخل این دایره نیز چرخه‌ا‌ی مشابه تشکیل شده است و آنها هم به سبک دیرک و نعل درگاه ساخته شده‌اند. کاربردشان چه بوده؟ یک رصدخانه ستاره شناسی، مکان مذهبی و آیینی یا چیزی ماوراء طبیعی؟ چه کسی آن را ساخته و چگونه؟ بعضی افراد گفته اند که دروییدها (کاهنان مذهب سلتی) ا ین بنا را ساخته اند. باستان شناسان تاریخ ساخت آن را بین 5000 تا 3000 سال پیش ذکر کرده اند. حال بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی استون هنج را ساخته، واضح است که هزاران نفر در طراحی و به وجود آوردن آن سهیم بوده اند. فقط کشاندن چنین سنگهای عظیمی ‌از مارلبورگ (30 کیلومتری جنوب استون هنج) کاری بس عظیم و بزرگ است. و چگونه امکان دارد چنین سنگهایی برپا شده باشند؟! این کار یک شاهکار جالب مهندسی محسوب می‌شود و افسانه‌های بسیاری هست که قدرت و توانایی را منعکس می‌کند تا توضیح دهد چگونه انسانهای اولیه این سنگهای سنگین را حمل و جابجا کرده‌اند!حتی در خلال افسانه‌های آرتور از استون هنج نام برده شده و اسم فردی به نام مرلین به عنوان معمار ذکر شده است. جالبترین موضوع این است که استون هنج در جهات نقاط انقلاب و اعتدالی ستاره شناسی قرار گرفته و زمان طلوع خورشید در خط افق نور خورشید به طور کامل بین فواصل خرسنگ‌ها ظاهر می‌شود.بی شک چنین چیزی تصادفی نیست و شاید با داستانهای مربوط به سرآغاز و مبدا این مکانهای مرموز ارتباط داشته باشد.

  خطوط نازکا

  خطوط نازکا فوق‌العاده‌ترین گروه جئوگلیپس‌ها (geoglyps) در جهان هستند. آنها در بیابان نازکا بین شهرهای نازکا و پامپا روی پامپاس دی جوناما در پرو واقع شده اند.در سطح شنهای بیابان پامپا در حدود 300 شکل ساخته شده از خطهای مستقیم حک شده که شامل فرمهای هندسی و تصاویر حیوانات و پرندگان و شکلهای دیگر بوده و تنها از آسمان و بالا به وضوح قابل رویت هستند.

  3 نکته مرموز در نازکا پلاتیو قابل بررسی است:

  1. خطوط مستقیم با کیلومترها فاصله در تمام مسیرها در بخشهایی از پامپاس یکدیگر را قطع می‌کنند.

  2.تعداد زیادی از فرم این خطها به صورت شکلهای هندسی است: مثل زاویه‌ها (کنج‌ها)، مثلث‌ها، شکل‌های خوشه ای، مارپیچ‌ها، مربع‌ها، خطوط مواج و غیره.

  3. تعداد زیادی از خطوط نیز به شکل حیوانات درآمده اند.

  با بررسی نقشه خطوط نازکا موضوعات زیر مطرح می‌شود:

  طبق باور مردم جئوگلیپس‌ها را گروهی از افراد به اسم نازکا ساخته اند، اما چرا و چگونه آنها این شگفتی‌های جهان را خلق کردند که اصلا قابل توضیح و تشریح کردن نیستند؟از وقتیکه مشخص شد خطوط نازکا به جز از یک جایگاه بالاتر قابل رویت نیستند، فرض می‌شود که مردم نازکا هرگز نتوانسته اند حاصل کاشان را از جایگاه بالاتر ببینند! بنابراین فرضیه‌ها و تصورات خیلی زیادی در مورد توانایی‌های سازندگان و انگیزه‌های آنان وجود دارد. آیا امکان دارد جئوگلیپس‌ها تمثال‌های خدایان حیوانی یا طرح‌های صورتهای فلکلی باشند؟آنها راه و مسیر بوده اند یا عقربه‌های نجومی ‌و یا حتی شاید یک نقشه خیلی عظیم؟

  اگر مردمی‌که 2000 سال پیش اینجا زندگی می‌کردند فقط از تکنولوژی ساده ای بهره مند بودند، چگونه برای ساختن چنین شکلهای دقیقی برنامه ریزی کرده اند؟ آیا از یک نقشه پیروی کرده اند؟ اگر اینگونه بود چه کسی آن را ترتیب داده؟ و بالاخر در ظاهر تمام اینها به دنیای ماورایی تعلق دارند. به منظور معرفی کردن خطوط نازکا، که با جابجا کردن صخره‌های بیابان برای نشان دادن سطح زیرین شنهای صورتی کمرنگ ساخته شده اند، بازدید کننده‌ها اغلب توضیحاتی تخیلی ارائه می‌دهند: از باندهای پرواز برای سفینه‌های فضایی تا راه‌هایی برای قهرمانان المپیک، از اُپ آرت (هنر بصری) تا پاپ آرت، و در نهایت تا رصدخانه‌های ستاره شناسی...

  جزیره ایستر

  جزیره ایستر (راپانویی در زبان بومی) مستعمره کشور شیلی و در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. راپانویی جزیره ای کوچک، پر از پستی و بلندی و اکنون بدون درخت از منشا آتشفشانی می‌باشد. این جزیره غیرعادی‌ترین منطقه دورافتاده جهان خوانده شده، اما چیزهای دیگری هم هست که این مکان را از مکانهای دیگر روی کره زمین مجزا می‌سازد.در این جزیره صدهای مجسمه خرسنگی به شکل انسان وجود دراد که موآی نام دارند.اغلب مو آی‌ها از خاکسترهای آتشفشانی و فشرده شده متراکم و خاص تراشیده شده اند. بزرگترین شان وزنی بالغ بر 165 تن را داراست و ارتفاعش به 220 متر می‌رسد. برخی از مو آی‌های عمودی (ایستاده) تا گردن در زیر خاک پنهان شده اند.این سازه بسیار عظیم که در جزیره ای کاملا بایر و خشک (فقط با مقدار کمی ‌سبزه) وجود دارند به سرعت و در نگاه اول ذهن‌ها را تسخیر می‌کند. واقعا چگونه چنین چیزی امکان دارد؟ چه کسانی این تندیسها را ساخته و دلیلشان از خلق آنها چه بوده؟

  بعضی از داشنمندان می‌گویند ساکنان جزیره ایستر یعنی راپانویی از پلی نزی آمده بودند. اما شباهتهای این مجسمه‌ها به مجسمه‌های سنگی هندی اطراف دریاچه تیتیکاکا در جنوب آمریکا جالب و درخور توجه است آیا این تشابه تصادفی بوده؟ متخصصین قادر نیستند به طور دقیقی کاربرد مجسمه‌های مو آی را توضیح دهند. بعضی از آنها اعتقاد دارند که این مجسمه‌ها هم نماد قدرت و هم مذهب و سیاست بوده اند. یکی از بزرگترین اسرار جزیره ایستر در مورد این بود که این سنگها چگونه از معدن سنگ تا صفه‌هایشان یا ahus (گاهی فاصله ای بیشتر از 20 یا 25 کیلومتر) منتقل می‌شدند؟ طبق افسانه راپانویی موآی خودش از معدن سنگ راه می‌افتاده! بعضی نیز این مجسمه‌ها را به مراسم آیینی نسبت می‌دهند.یا شاید افراد جزیره ایستر از قدرتهای ماورایی کمک می‌گرفتند و با توانایی فوق طبیعی آنها را تراشیده و سپس موآی‌ها را حرکت می‌دادند؟

  جزیره ایستر بیشتر به نام‌های ته- پیتو- او- ته- هنا به معنی «داستان جهان» و ماتا-کی-ته- رانی به معنی «چشمانی نظاره گر به بهشت» مشهور است. این نامهای باستانی و جزئیات بسیار زیاد اسطوره ای به احتمالاتی اشاره دارند مبنی بر اینکه این جزیره دورافتاده شاید قبلا هم یک شاخص جغرافیایی و هم رصد خانه ستاره شناسی تمدنی فراموش شده اما بسیار قدیمی‌ بوده است.


  ابتلای اولین روبات جهان به آنفلوآنزای خوکی!!

  نمایشگاه تجاری امنیت و ایمنی توکیو میزبان یکی از جدیدترین محصولات روباتیک ژاپنی ها است. روباتی که به آنفلوآنزای خوکی مبتلا شده و علائم شدید بیماری را به خوبی نشان می دهد. به گزارش مهر، روباتی جدید به منظور آموزش بهیارهای پزشکی به گونه ای طراحی شده است که می تواند علائم ابتلا آنفولانزای خوکی را به خوبی و مشابه انسانها اجرا کند.این روبات ژاپنی به گونه ای طراحی شده است تا بتواند به بهیاران و مددکاران در تشخیص و درمان آنفلوآنزای خوکی کمک کند. روبات شبه انسان در روز پنجشنبه در نمایشگاه تجاری امنیت و ایمنی در توکیو در معرض دید عموم قرار گرفت.لایه ای مشابه پوست بدن انسان بدن این روبات را در بر گرفته است. همچنین روبات با کمک حرکات انسان نما از شدت تب عرق می کند، ناله می کند، می گرید و به طور کلی از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی عذاب می کشد. در صورتی که مددکار نتواند روبات را به درستی درمان کند، شدت علائم افزایش پیدا کرده و به تدریج تنفس وی قطع شده و روبات می میرد.با وجود اینکه روباتهایی با توانایی شبیه سازی بیماران پدیده ای جدید به شمار نمی روند، شاید بتوان گفت این روبات اولین نمونه ای است که تنها برای نمایش دادن علائم یک بیماری ابداع شده است.بر اساس گزارش نشنال جئوگرافی، روبات مبتلا به H1N1 در میان دیگر روباتهای نمایشگاه با هدف کمک به جلوگیری و درمان آنفلوآنزای خوکی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

  منبع مورداستفاده :dehloran.blogfa.com

  لعیا باقرزاده

  مناجات

  شاید پایان نافرجام زندگی پایان همه چیز است و شاید ادامه زندگی دلیلی برای این پایان نافرجام است ،ولی!

  برای شروع و پایان دفتر زندگی باید نوشت.

  باید نوشت تا دفتر زندگیت روزی به پایان برسد.

  برای نوشتن دفتری دارم و قلمی

  لازم نیست دردهایت رابر زبان آوری ولی بی صدا بنویس

  بنویس با قلمت اما به زبان قلبت ، چون قلم دلیست پرمدعا که فقط می نویسد،هرازگاهی به آرامی تکان میخورد،حس می کنم قلمم می خواهد در جواب احساساتم کلمه ای را بر زبان آورد ولی، لحظه ای بعد می بینم که می ایستد چون او نیز منتظر است ،منتظر است تا بنویسم.

  با نام خدا می نویسم.

  خدایا تو هم مهربانی و هم قهار و هم عیبهای مارا ستار

                                     ای ستارالعیوب پرمرحمت،آمرزش ابدیت را می طلبم

  پروردگارا عشق حقیقی وصال به توست

                                               وصال ابدیت را می طلبم

  بارالها دنیای حقیقی دنیای توست

                                              بارگاهت را می طلبم

  خدایا رهایی از قفس تن راه نزدیکی به توست

                                               آغوش محبتت را می طلبم

  خداوندا فرارازتنهایی مخصوص من وتنهایی مال توست

                                              رهایی از زندان تنهاییم را می طلبم

  پروردگارا بندگی آفرینش تو و ذات من است

                                              پس مرابه بندگی بپذیر آمرزشت را می طلبم


  گفتگو با خدا

  - خدایا تو در عین بزرگی و مرحمت تنهایی ، تنهایی و یگانه ومن در عین محبت محتاجم به بزرگیت.

  - خدایا شاید تنهایی که در زندگی لمس کردم را تو خوب بمی شناسی چون تو نیز تنهایی.

  - خداوندا تنهایی من به خاطر دوری از تو بود ،کمکم کن تا به تو نزدیکتر شوم.

  - خدایا کمکم کن تا دراین دنیای پستیها زنده بمانم چون در این سیلاب بدیها دیگر صداقت جایگاهی ندارد

  - خدایا و باز هم خدایا کمکم کن تا بنده تو بمانم چون جز تو هیچ چیز و هیچ کس برای پرستش ندارم

  - خداوندا شاید از روزیکه تورا شناختم خود را همانند قطره ای از دریای بیکران آفرینشت حس کردم پس کمکم

  کن تا به شکرانه ی بزرگی و مرحمتت لحظه ای و اندکی بیشتر به تو نزدیکتر شوم .


  غفلت

  انسانها دردریای زندگی همانند شنهای ساحلی هستند ساکت و تنها و در آرزوی وصال به پاکی دریا با خروش هر موج تیرگی را زتن می زدایند و با گرمی آفتاب دلگرمند، اما، اما امواج بی رحم دریا تکه سنگ کوچک را به اعماق آب می فرستد،جاییکه تکه سنگ دیگر هیچوقت نتوانست حتی گرمی خورشید را حس کند.

  بیایید در زندگی همانند تکه سنگ در آرزوی وصال به بزرگی و پاکی دریا باشیم اما،همانند تکه سنگ غافل ازبازی

  دروغین سرنوشت نباشیم،بازی دروغینی که دیگران برایمان رغم میزند.

  بیایید سرنوشت را خودمان بسازیم.


  امید

  دیروز درباغچه ی دل به دنبال گلی بودم که سنبلی باشد برای ادامه ی حیات و امروز جز شقایقی خشکیده دلیلی برای ادامه ی حیات نیست ! شاید فردا همین شقایق خشکیده و خمیده بهترین باشد.

  پس امید داشته باشیم چون با امید می توان از دل سنگی سخت شقایقی زیبا رویاند.

  بیایید با امید به زندگیمان طراوت و شادابی ببخشیم و همانند برگی خشکیده نباشیم که می گفت :

  " وقتی صدای خرد شدنت زیر پای عابران قشنگترین صدای پاییز است دیگرچه فرقی می کند برگ سبز کدامین درخت بوده ای ! "

  بیایید همانند شاخه گلی باشیم که با آمدن فصل بهار طراوت و شادابی را به باغچه ی دلها هدیه می کند.

  همانند گل شاداب و پر از امید باشید .

  نوشته هایی از: فریبا باقری

  آگهی


  خبرنامه

  توجه

  علاقمندان عزیز می توانند مطالبشان را (خبر، داستان ، مقاله ، گزارش و ...) به آدرس اینترنتی Email: emagazine.mftabriz@yahoo.com تا با نام خودشان در این بخش نوشته شود.

  شایان ذکر است مطالب پس از بررسی در صورت لزوم تغییراتی در متن ارسالی اعمال شده و نوشته خواهد شد.

  همچنین در صورت تمایل علاقه مندان می توانند با عضویت در خبرنامه، آدرس پستی خود را اعلام کرده تا شماره جدید مجله الکترونیکی را برای شما ارسال شود.

  www.mftabriz.com/newsletter_mft.aspx

  برنامه شروع دوره های جدید مجتمع فنی تبریز در آذر ماه:

  ردیف نام دوره مدت دوره محل برگزاری ایام برگزاری ساعت برگزاری تاریخ شروع شهریه
  دوره ICDL
  1 ICDL Core (ویژه برادران) 142 ساعت مرکز1 روزهای زوج 11-8 88/9/18 1560000
  2 ICDL Core (ویژه برادران) 142 ساعت مرکز1 روزهای زوج 20-17 88/9/30 1560000
  3 ICDL Core (ویژه برادران) 142 ساعت مرکز2 روزهای فرد 14-11 88/9/17 1560000
  4 ICDL Core (ویژه برادران) 142 ساعت مرکز2 روزهای فرد 20-17 88/9/29 1560000
  5 ICDL Core (ویژه خواهران) 142 ساعت مرکز1 روزهای فرد 20-17 88/9/8 1560000
  6 ICDL Core (ویژه خواهران) 142 ساعت مرکز1 روزهای فرد 12:30-9:30 88/9/17 1560000
  7 ICDL Core (ویژه خواهران) 142 ساعت مرکز1 روزهای فرد 18:30-15:30 88/9/29 1560000
  8 ICDL Core (ویژه خواهران) 142 ساعت مرکز2 روزهای زوج 11-8 88/9/16 1560000
  9 ICDL Core (ویژه خواهران) 142 ساعت مرکز2 روزهای زوج 20-17 88/9/30 1560000
  10 ICDL Advanced (ویژه برادران) 100 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1300000
  11 ICDL Advanced (ویژه خواهران) 100 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/29 1300000
  12 e-citizen (ویژه برادران) 50 ساعت مرکز1 روزهای زوج 11-8 88/9/18 492000
  13 e-citizen (ویژه برادران) 50 ساعت مرکز1 روزهای زوج 20-17 88/9/30 492000
  14 e-citizen (ویژه برادران) 50 ساعت مرکز2 روزهای فرد 14-11 88/9/17 492000
  15 e-citizen (ویژه برادران) 50 ساعت مرکز2 روزهای فرد 20-17 88/9/29 492000
  16 e-citizen (ویژه خواهران) 50 ساعت مرکز1 روزهای فرد 20-17 88/9/8 492000
  17 e-citizen (ویژه خواهران) 50 ساعت مرکز1 روزهای فرد 12:30-9:30 88/9/17 492000
  18 e-citizen (ویژه خواهران) 50 ساعت مرکز1 روزهای فرد 18:30-15:30 88/9/29 492000
  19 e-citizen (ویژه خواهران) 50 ساعت مرکز2 روزهای زوج 11-8 88/9/16 492000
  20 e-citizen (ویژه خواهران) 50 ساعت مرکز2 روزهای زوج 20-17 88/9/30 492000
  21 e-citizen (ویژه خواهران) 50 ساعت مرکز2 روزهای زوج 11-8 88/9/16 492000
  دوره برنامه نویسی
  22 مبانی برنامه نویسی 10 ساعت مرکز2 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 180000
  23 ASP.net 50 ساعت مرکز2 روزهای زوج هماهنگی 88/9/18 1440000
  24 ASP 40 ساعت مرکز2 روزهای فرد هماهنگی 88/9/29 1152000
  25 Microsoft SQL SERVER 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 1152000
  دوره فنی و مهندسی
  26 AutoCad (ویژه برادران) 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 560000
  27 AutoCad (ویژه خواهران) 40 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 560000
  28 CATIA 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 1152000
  29 CATIA 40 ساعت مرکز2 روزهای فرد هماهنگی 88/9/29 1152000
  30 ANSYS 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1152000
  31 Mechanical Desktop 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1152000
  32 Microsoft Project 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/14 1152000
  33 Solid Works 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1152000
  34 ABAQUS 40 ساعت مرکز2 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 1152000
  35 PRIMAVERA 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1152000
  دوره گرافیک و متحرک سازی
  36 Photoshop (ویژه برادران) 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 600000
  37 Photoshop (ویژه برادران) 40 ساعت مرکز2 روزهای فرد 17-15:30 88/9/17 600000
  38 Photoshop (ویژه خواهران) 40 ساعت مرکز2 روزهای زوج 17-15:30 88/9/16 600000
  39 Photoshop (ویژه خواهران) 40 ساعت مرکز1 روزهای فرد 12:30-11 88/9/17 600000
  40 Corel Draw (ویژه خواهران) 40 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 720000
  41 Corel Draw (ویژه خواهران) 40 ساعت مرکز2 روزهای زوج هماهنگی 88/9/18 720000
  42 Corel Draw (ویژه برادران) 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 720000
  43 Corel Draw (ویژه برادران) 40 ساعت مرکز2 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 720000
  44 3DMAX (ویژه برادران) 40 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1152000
  45 3DMAX (ویژه خواهران) 40 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/29 1152000
  دوره طراحی WEB
  46 HTML (ویژه خواهران) 35 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/7 455000
  47 HTML (ویژه برادران) 35 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 455000
  48 FrontPage (ویژه خواهران) 35 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/29 540000
  49 FrontPage (ویژه برادران) 35 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 540000
  دوره سیستم عامل
  50 Windows XP (تکمیلی) ویژه برادران 29 ساعت مرکز1 روزهای زوج 18:30-17 88/9/16 252000
  دوره حقوق و اینترنت
  51 حقوق و اینترنت 30 ساعت مرکز1 روزهای زوج 17-15:30 88/9/17 455000
  دوره ICT کودکان
  52 ICT کودکان 30 ساعت مرکز2 روزهای زوج 11-9:30 88/9/16 355000
  دروه های ITو ICT
  53 620-70 (Windows Vist,configuring) 60 ساعت مرکز1 روزهای زوج 17-15:30 88/9/2 2376000
  54 620-70 (Windows Vist,configuring) 60 ساعت مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 2376000
  55 642-70(Windows Server 2008 Network Infrastrure,configuring) 60 ساعت مرکز1 روزهای فرد 18:30-17 88/9/29 3360000
  56 (A+(Essental 50 ساعت مرکز1 روزهای زوچ هماهنگی 88/9/30 1440000
  57 +Network 60 ساعت مرکز1 روزهای زوچ هماهنگی 88/9/16 1740000
  58 CCNA 90 ساعت مرکز1 روزهای زوچ هماهنگی 88/9/16 4536000
  59 FOREX 60 ساعت مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/30 3360000
  دوره های آموزشی فنی و حرفه ای
  60 نقشه کشی صنعتی درجه 2 (ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 18:30-20 88/9/17 2200000
  61 نقشه کشی صنعتی درجه 2 (ویژه خواهران) - مرکز 2 روزهای زوج 17-18:30 88/9/16 2200000
  62 نقشه کشی صنعتی درجه 2 (ویژه برادران) - مرکز2 روزهای فرد 18:30-20 88/9/17 2200000
  63 نقشه کشی صنعتی درجه 2 (ویژه برادران) - مرکز1 روزهای زوج 18:30-20 88/9/16 2200000
  64 رایانه کار درجه 2(ویژه برادران) - مرکز1 روزهای زوج 11-8 88/9/18 2169200
  65 رایانه کار درجه 2(ویژه برادران) - مرکز2 روزهای فرد 14-11 88/9/17 2169200
  66 رایانه کار درجه 2(ویژه برادران) - مرکز1 روزهای زوج 20-17 88/9/30 2169200
  67 رایانه کار درجه 2(ویژه برادران) - مرکز2 روزهای فرد 20-17 88/9/29 2169200
  68 رایانه کار درجه 2(ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 20-17 88/9/8 2169200
  69 رایانه کار درجه 2(ویژه خواهران) - مرکز2 روزهای زوج 11-8 88/9/16 2169200
  70 رایانه کار درجه 2(ویژه خواهران) - مرکز2 روزهای زوچ 20-17 88/9/30 2169200
  71 رایانه کار درجه 2(ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 14-11 88/8/17 2169200
  72 رایانه کار درجه 2 (ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 12:30-9:30 88/9/17 2169200
  73 رایانه کار درجه 2 (ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 18:30-15:30 88/9/29 2169200
  74 رایانه کار درجه 1 (ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 1560000
  75 رایانه کار درجه 1 (ویژه خواهران) - مرکز2 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 1560000
  76 رایانه کار درجه 1 (ویژه برادران) - مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 1560000
  77 رایانه کار درجه 1 (ویژه برادران) - مرکز 2 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 1560000
  78 ویژال بیسیک (ویژه خواهران) - مرکز2 روزهای زوج هماهنگی 88/9/30 1026960
  79 ویژال بیسیک (ویژه برادران) - مرکز1 روزهای زوج هماهنگی 88/9/16 1026960
  80 ویژال بیسیک (ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد هماهنگی 88/9/17 1026960
  81 ویژال بیسیک (ویژه برادران) - مرکز2 روزهای فرد هماهنگی 88/9/29 1026960
  82 نقشه کشی ساختمان درجه 2(ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 17-18:30 88/9/17 2160000
  83 نقشه کشی ساختمان درجه 2(ویژه خواهران) - مرکز2 روزهای زوج 15:30-17 88/9/16 2160000
  84 نقشه کشی ساختمان درجه 2(ویژه برادران) - مرکز1 روزهای زوج 17-18:30 88/9/16 2160000
  85 نقشه کشی ساختمان درجه 2(ویژه برادران) - مرکز2 روزهای فرد 18:30-20 88/9/17 2160000
  86 حسابداری مقدماتی (ویژه خواهران) - مرکز1 روزهای فرد 18:30-20 88/9/17 625900
  87 حسابداری مقدماتی (ویژه خواهران) - مرکز2 روزهای زوج 18:30-17 88/9/16 625900
  88 حسابداری مقدماتی (ویژه برادران) - مرکز2 روزهای فرد 18:30-20 88/9/17 625900

  آدرس مراکز مجتمع فنی تبریز

  مرکز شماره 1: خیابان آزادی ، نرسیده به چهارراه آبرسانی ، خیابان گلگشت ، روبروی کوی ماندانا تلفن :3366260-3350269 تلفکس:3371250
  مرکز شماره 2 : چهارراه ابوریحان ، اول خیابان ابوریحان ، روبروی بانک ملی شعبه ابوریحان تلفن : 2-4766100 تلفکس : 4787434
  www.mftabriz.com